Prostujmy drogi - przed ŚDM

Agata Combik

publikacja 24.06.2016 23:49

W uroczystość patrona archidiecezji, a także Wrocławia - św. Jana Chrzciciela - Mszy św. w katedrze przewodniczył abp Józef Kupny. Wieczorem odbył się u stóp świątyni koncert - Turniej Tenorów.

Prostujmy drogi - przed ŚDM Turniej Tenorów Agata Combik /Foto Gość

Wspólne świętowanie na Ostrowie Tumskim – z udziałem władz miejskich, z prezydentem Rafałem Dutkiewiczem, radnymi – wpisane było w obchody Święta Wrocławia i program Europejskiej Stolicy Kultury. – Każda wspólnota istnieje jako jedność w różnorodności. Tę jedność udaje nam się tworzyć wokół wielkich wartości i ideałów – mówił na początku Eucharystii metropolita wrocławski. – Ale to świętowanie jest także znakiem, że wspólnoty potrzebują konkretnych ludzi, którzy będą uwrażliwiać innych na wartości i ideały. Dlatego cieszę się obecnością każdego i każdej z was, drodzy mieszkańcy Wrocławia, którym została powierzona troska o to miasto.

Abp Józef zwrócił się szczególnie do tych, którzy zostali wyróżnieni tytułami Honorowych Obywateli Wrocławia oraz innymi nagrodami. – To wyróżnienie jest jednocześnie zobowiązaniem do wskazywania swoim życiem na wszystko, co pomaga budować wspólnotę. To zadanie jest o tyle ważne, że otrzymujecie je w roku, kiedy Wrocław nosi tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, kiedy do odwiedzenia naszego miasta przygotowują się tysiące młodych ludzi, uczestników Światowych Dni Młodzieży – zauważył. – Wzywajmy dziś wstawiennictwa św. Jana Chrzciciela dla wszystkich, którym Wrocław jest bliski.

Prostujmy drogi - przed ŚDM   Podczas Mszy św. Agata Combik /Foto Gość W homilii bp Andrzej Siemieniewski mówił o wymowie dwóch mostów łączących Ostrów Tumski – gdzie niegdyś znajdowało się serce kształtującego się Wrocławia i gdzie najpierw zagościła Ewangelia – z pozostałymi częściami miasta. Chodzi o most Tumski, z figurami św. Jana Chrzciciela i św. Jadwigi (reprezentującej mnóstwo Bożych sług i służebnic związanych z miastem), oraz most Pokoju. Ukazał św. Jana Chrzciciela jako „poprzednika” Chrystusa, zapowiadającego chrzest „Duchem i ogniem”. Zauważył, że przyjęcie orędzia św. Jana Chrzciciela, przyjęcie jego patronatu, oznacza pójście za Chrystusem w konkretach codzienności – konkretach, które dziś wyznaczają nam zbliżające się Światowe Dni Młodzieży, zadanie pokazania Wrocławia jako „gościnnego miasta spotkań”. – Wielu ludzi za punkt honoru stawia sobie, by „przyłożyć rękę do pługa” w tym wielkim dziele – mówił, dodając, że „przygotowanie drogi Panu”, o którym mówił Jan Chrzciciel, wyraża się dziś często we wspólnym zaangażowaniu w dzieło ŚDM. Wyjaśniał, ze Galilea (takie miano nosi nasza archidiecezja podczas Światowych Dni Młodzieży) to miejsce różnorodności. Jesteśmy wezwani, by głosić Ewangelię w środowisku różnorodnym, wielokulturowym.

We wspólnej modlitwie w katedrze uczestniczyli wszyscy biskupi z wrocławskiej archidiecezji, a także duchowni Kościoła ewangelicko-augsburskiego, biskupi Waldemar Pytel oraz Ryszard Bogusz. O oprawę muzyczną zadbał Chór Męski „Cantilena”, nie brakło kompanii honorowej Straży Miejskiej oraz Bractwa Kurkowego.

Wieczorem u stóp katedry odbył się Turniej Tenorów – koncert zorganizowany przez Radio Rodzina i Stowarzyszenie „Zdrowa Rodzina”. Wystąpili jako soliści Łukasz Gaj, Aleksander Zuchowicz i Tadeusz Szlenkier, a także Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Muzycy zaprezentowali włoskie arie operetkowe.

Zobacz także TUTAJ.

Uroczystość Świętego Jana Chrzciciela
Katolicka tvRodzina