Ciuchcia u św. Bonifacego

Agata Combik Agata Combik

publikacja 18.08.2016 17:55

Zabytkowy parowóz wąskotorowy 600 mm - Tx2 355 stanął tu na początku lata.

Ciuchcia u św. Bonifacego Parowóz stoi obok dzisiejszego domu parafialnego - dawnego dworca Agata Combik /Foto Gosć

– To przykład jednej z najstarszych maszyn, które tu jeździły – mówi ks. Wojciech Tokarz, proboszcz parafii pw. św. Bonifacego we Wrocławiu. – Parowóz, wyremontowany w Jaworzynie Śl, został wydzierżawiony z Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie. Można go oglądać (jest wyposażony w monitoring); istnieje możliwość włączenia o zmroku jego reflektorów. Jest rzeczywiście piękny.

Parowóz, wraz z towarowym wagonikiem, znajduje się przy dawnym budynku dworcowym Kolejki Wąskotorowej Wrocławsko-Trzebnicko-Prusickiej, przy obecnym pl. Staszica, obok kościoła św. Bonifacego. W czerwcu, staraniem ks. Tokarza, obiekt został zrewitalizowany – według projektu architekta Bartosza Żmudy i jego zespołu, dzięki funduszom ESK 2016. Obecnie przy dawnym peronie można m.in. obejrzeć archiwalne zdjęcia wąskotorówki oraz przeczytać o historii tego miejsca.

Dworzec powstał w 1898 r., wzniesiony według projektu Karla Klimma. Stanowił początkową stację kolejki wąskotorowej przewożącej ludzi do pracy, do szkół, służącej także osobom pielgrzymującym do sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy. Przewożono tędy również rozmaite towary oraz przesyłki pocztowe. Na pl. Staszica kolejka miała wspólne tory z tramwajem. Dalej jej tory biegły ulicą Reymonta, w stronę dzisiejszego mostu Osobowickiego.

Po II wojnie światowej stopniowo zamykano kolejne odcinki kolejki. Ostatecznie ruch na jej torach zamarł zupełnie w 1991 r. Dawny budynek dworcowy, już wcześniej wyłączony z obsługi kolejki, służył m.in. jako magazyn. W 1983 r. przeznaczono go na dom katechetyczny parafii św. Bonifacego. Nazywany „Ciuchcią” do dziś służy parafii, m.in. jako miejsce spotkań różnych grup.