Angielski wieczór

ac /inf.pras.

publikacja 22.08.2016 11:06

Sierpniowy Wieczór Tumski odbędzie się wyjątkowo w sobotę, 27 sierpnia o 18.00 w kościele św. Krzyża na Ostrowie Tumskim.

Angielski wieczór Leeds Festival Chorus Archiwum organizatorów

Wykład pt. „U źródeł muzyki angielskiej” wygłosi dr Andrzej Wolański z Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W części muzycznej wystąpią szczególni goście z Wielkiej Brytanii – Leeds Festival Chorus pod dyrekcją Simona Wrighta. Jako soliści wystąpią Ruth Fitton – sopran oraz Rafał Żurakowski – baryton. Na organach grać będzie Bernard Robertson. W ich wykonaniu usłyszymy Requiem Gabriela Faure’go. Wstęp wolny.

Andrzej Wolański studia muzykologiczne ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 1983 r. związany z Akademią Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W 1996 r. uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych na Uniwersytecie Wrocławskim na podstawie dysertacji Dramat liturgiczny w średniowieczu. Interesuje się m.in. kategorią symetrii w muzyce, jak też ściśle z nią związaną „harmonia sfer niebieskich”.  

Leeds Festival Chorus jest chórem złożonym ze 150 członków, w sekcjach sopranów, altów, tenorów i basów. Prezentuje klasyczną muzykę chóralną w Yorkshire i innych miejscach Wielkiej Brytanii, wliczając w to koncerty na londyńskim festiwalu „The Proms” i w Manchester Arena , występuje też regularnie w BBC Radio3. Leeds Festival Chorus, założony w 1858 r. był reformowany specjalnie co trzy lata na potrzeby Festiwalu w Leeds. Od 1985 r. chór jest niezależny i prezentuje corocznie nowy, pełny program.

Simon Wright, urodzony w Sunderland, kształcił się w Chetham’s School w Manchesterze i w Royal Manchester College of Music. Jako dyrygent S. Wright zdobył ogólnoświatowe uznanie dla swoich interpretacji szerokiego I wymagającego repertuaru orkiestrowego i chóralnego. Podczas swojej kariery zawodowej, obejmującej także rolę organisty, akompaniatora, aranżera i nauczyciela, ukształtował się jako muzyk o niezwykłej integralności, zdobywając podziw zarówno muzyków, jak i publiczności oraz krytyków.