Gotowi na pierwszy dzwonek

Karol Białkowski Karol Białkowski

publikacja 30.08.2016 10:12

Dzięki wsparciu Caritas i darczyńców ok. 2 tys. dzieci otrzymało przed nowym rokiem szkolnym plecaki wypełnione niezbędnymi przyborami.

Gotowi na pierwszy dzwonek Z nowymi plecakami i wyposażeniem na pewno do szkoły będzie się szło radośniej. Karol Białkowski /Foto Gość

Wyposażenie plecaków zostało dostosowane do wieku dzieci i potrzeb szkolnych. - Zakupiliśmy  1100 plecaków z własnych środków, a pozostałe są darem dobroczyńców - mówi ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

W siedzibie Caritas plecaki zostały dziś poświęcone przez abp. Józefa Kupnego i przekazane dzieciom i ich rodzicom. Ci ostatni podkreślali, że są bardzo szczęśliwi, iż mają duże rodziny, mimo, że bywają trudne chwile - takie jak początek roku szkolnego - które mocno dotykają budżet domowy. Wyrażali też wdzięczność za okazaną pomoc.

- To jest konkretna pomoc świadczona tym rodzinom. Robimy to już od wielu lat i z tym działaniem wpisujemy się w to, co dzieje się w innych częściach kraju. Dziękujemy wszystkim sponsorom, tym, którzy wykazują pewną wrażliwość na potrzeby rodzin - mówi metropolita wrocławski. Zauważył, że rodziny otrzymują ostatnio więcej wsparcia ze strony państwa. - Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w jakiś sposób uzupełnia tę pomoc - dodał. Dzieci otrzymały od księdza arcybiskupa również wafelki na osłodę kończących się wakacji.

Ks. Dariusz Amrogowicz przypomina, że zdecydowana większość plecaków trafia do potrzebujących za pośrednictwem Parafialnych Zespołów Caritas rozsianych po całej archidiecezji. Do akcji dołączyły różne firmy, ale również indywidualne osoby, które w ostatnim czasie przynosiły potrzebne rzeczy bezpośrednio do siedziby Caritas lub wzięły udział w finale wrzucając zakupione przybory szkolne do koszów wystawionych w dwóch hipermarketach.

Caritas prowadzi również inne programy skierowane dla dzieci. Jedna z nich są "Skrzydła". - Są nim objęte dzieci, które nie są zdolne, nie są łatwe i nie mają łatwo w życiu. Tym programem wspieramy podstawowe rzeczy jak: zakup stroju gimnastycznego, dofinansowanie wycieczek szkolnych lub inne sprawy związane z funkcjonowaniem społeczności klasowej, na które nie stać rodziny. Jest sponsor, dający połowę potrzebnej kwoty, a Caritas daje drugą połowę. W tej chwili pomocą objętych jest 32 dzieci - opowiada.

W te wakacje 230 osób skorzystało również z nadmorskiego kolonijnego wypoczynku dofinansowanego ze środków Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.