Pokaz specjalny "Przełęczy ocalonych" Mela Gibsona

Maciej Rajfur Maciej Rajfur

publikacja 01.12.2016 10:50

"Gość Wrocławski" kolejny raz zaprasza swoich czytelników do kina! Tym razem na zbierający świetne recenzje dramat filmowy w reżyserii Mela Gibsona "Przełęcz ocalonych". Dlaczego wybraliśmy ten film?

Pokaz specjalny "Przełęczy ocalonych" Mela Gibsona Głowną rolę Dossa gra Andrew Garfield, aktor znany m.in. z ról w serii o Spider-Manie Archiwum Multikina

Właściwie na to pytanie należałoby intrygująco odpowiedzieć: "Przyjdź, obejrzyj, a przekonasz się", ale przed seansem warto przybliżyć niezwykle ciekawą fabułę filmową, która została oparta na prawdziwych wydarzeniach.

Pokaz specjalny filmu "Przełęcz ocalonych" rozpocznie się w środę 7 grudnia o 19.30 w Multikinie Pasaż Grunwaldzki we Wrocławiu. Bilety już są do kupienia w kasach i kosztują dla wszystkich 11 zł po podaniu hasła przy kasie: "Gość Niedzielny".

Przed projekcją filmy gość specjalny opowie krótko o historii na kanwie której powstał piękny film. A po seansie będzie możliwość nabycia książki "Szeregowiec Doss" opowiadającej fascynujące losy Desmonda Dossa, głównego bohatera filmu "Przełęcz ocalonych", w promocyjnej, wyjątkowej cenie!

Główny bohater, Desmond Doss istniał. To żołnierz, pierwsza osoba w historii Stanów Zjednoczonych odmawiająca walki oraz noszenia broni (tzw. obdżektor), która jako sanitariusz otrzymała Honorowy Order Kongresu.

Co takiego niezwykłego jest w tej postaci? Otóż swoją wiarą w Boga i niezłomną postawą, która nie pozwalała mu łamać Boskich przykazań, po wielu trudnościach, przykrościach, prześladowaniach w wojsku, nie tylko zyskał wielki szacunek, ale okazał się niesamowicie odważnym żołnierzem.

Młody żołnierz ryzykując życie uratował 75 rannych Amerykanów biorących udział w krwawych starciach. Pomagał także tym, którzy podczas szkoleń kpili z niego, uznając go za nieudacznika, który w czasie wojny powinien zostać w domu z kobietami. Tymczasem Doss okazał się najodważniejszy z nich wszystkich: pod ostrzałem wroga wynosił żołnierzy na własnych plecach, głęboko wierząc, że Bóg powołał go do sprawowania takiej posługi. Spuszczając ich po linie z wysokiej skarpy modlił się aby Stwórca pozwolił mu uratować jeszcze jednego. Za swój czyn dostał od prezydenta Trumana najwyższe odznaczenie wojskowe - Medal Honoru. Doss zmarł w 2006 roku.

Przełęcz Ocalonych - zobacz polski zwiastun (premiera: 04.11.2016)
Monolith Films

"Niewiele współczesnych filmów daje nam nadzieję. Jednym z nielicznych jest „Przełęcz ocalonych” nakręcona – po latach przerwy – przez Mela Gibsona. [...] Na tegorocznym festiwalu w Wenecji, po premierze „Przełęczy ocalonych”, jego nowego, opartego na prawdziwej historii filmu, reżyserowi zgotowano dziesięciominutową owację na stojąco. Nic dziwnego, bo film jest naprawdę świetny." - pisze na łamach "Gościa Niedzielnego" w swoim komentarzu Edward Kabiesz (więcej TUTAJ ).

Filmem o żołnierzu bez broni, który dokonał heroicznych czynów na polu walki, Mel Gibson udowodnił, że jest w znakomitej formie. Więcej o samej historii Desmonda Dossa oraz filmie Mela Gibsona przeczytacie TUTAJ.