Kościuszko przy placu Kościuszki

Agata Combik Agata Combik

publikacja 18.01.2017 11:29

2017 to między innymi jego rok. W Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu przy pl. Kościuszki 10 od 19 stycznia będzie można oglądać wystawę poświęconą Naczelnikowi. Poznamy go tu od mniej znanej strony.

Kościuszko przy placu Kościuszki Ryszard Sławczyński, dyrektor Klubu Muzyki i Literatury we Wrocławiu, od lat zajmuje się popularyzacją polskiej kultury na Kresach Agata Combik /Foto Gość

Wystawa „Mereczowszczyzna na Kresach – miejsce urodzenia Tadeusza Kościuszki”, dostępna do 23 lutego, ukaże świat jego dzieciństwa. Autor ekspozycji, dyrektor klubu, Ryszard Sławczyński, to podróżnik, poeta i animator kultury. Od lat zafascynowany jest polskim dziedzictwie kultury na Kresach; począwszy od lat 80. podejmuje kolejne wyprawy na Wschód.

– 2017 rok decyzją Sejmu został ogłoszony między innymi Rokiem Tadeusza Kościuszki, mija bowiem 200 lat od jego śmierci. Naszą wystawą nawiązujemy jednak do daty jego urodzin, która przypada 4 lutego – wyjaśnia R. Sławczyński.– Widzowie będą mogli obejrzeć reportaż fotograficzny o Mereczowszczyźnie, miejscu urodzenia naczelnika. Prezentowane zdjęcia wykonałem w 2010 i 2016 r., rejestrując zmiany, jakie dokonały się podczas tych kilku lat.

Mereczowszczyzna to dawna wieś – obecnie nie istniejąca – leżąca na Polesiu, na terenie dzisiejszej Białorusi. T. Kościuszko (4.02.1746–15.10.1817) przyszedł na świat w znajdującym się tu drewnianym dworku, a kilka dni po narodzinach ochrzczony został w kościele w Kosowie Poleskim. Co prawda do dziś nie przetrwały ani oryginalna świątynia, ani dworek, ale oba obiekty zostały odbudowane – przy czym dworek jest wierną rekonstrukcją dawnego, wzniesioną w 2004 r. Dziś mieści się w nim muzeum słynnego Polaka. Mieszkał tu do 1755 r., a następnie, po powrocie z Kolegium Pijarów w Lubieszowie na Wołyniu, od 1760 do 1764 r. Był synem Tekli i Ludwika; w dworku przyszły na świat także jego siostry Anna i Katarzyna oraz brat Józef.

Na fotografiach w Klubie MiL zobaczymy dworek, jego otoczenie i wnętrza – z kopiami szabli, sukman czy butów oficerskich, z odznaczeniami, jakie otrzymał Naczelnik. Zajrzymy do kuchni z piecem chlebowym, sypialni z dziecięcą kolebką – przypominająca tę, w której spał mały przyszły wódz.

– Na wystawie będzie można obejrzeć także zdjęcia z Kosowa Poleskiego, z cmentarza oraz kościoła. Znajduje się tam stara kamienna chrzcielnica, w której był chrzczony, a przy której dziś umieszczono odlany w brązie tekst metryki pochodzącej z księgi parafialnej – tłumaczy R. Sławczyński – a także zdjęcia pałacu Pusłowskich, wzniesionego w 1838 r. w Mereczowszczyźnie. Zbudowany w stylu angielskiego neogotyku, był naprawdę piękny. Został odebrany właścicielom w 1864 r., po powstaniu styczniowym; w okresie międzywojennym znajdowała się tu siedziba władz powiatu. Podobnie jak dworek Kościuszków, został spalony przez partyzantów sowieckich w 1942 r. Obecnie jest stopniowo remontowany.

Istnieje możliwość zaprezentowania wystawy w zainteresowanych szkołach. W tej sprawie kontaktować się można pod tel.: 506 855 000.

Kościuszko przy placu Kościuszki   Dworek w Mereczowszczyźnie w obiektywie Ryszarda Sławczyńskiego Ryszard Sławczyński