Uwielbieniowe przebudzenie?

Karol Białkowski Karol Białkowski

publikacja 21.02.2017 08:05

Nawet 150 osób będzie mogło wziąć udział w warsztatach uwielbienia, które odbędą się 3 i 4 marca w Oławie. Poprowadzą je "Mocni w Duchu". Wciąż można się zapisywać.

Uwielbieniowe przebudzenie? W archidiecezji wrocławskiej coraz więcej wspólnot zaprasza do wspólnego uwielbiania Boga. Tej formy modlitwy można się nauczyć, dlatego warto wziąć udział w warsztatach. Roman Koszowski /Foto Gość

Andrzej Cwynar, odpowiedzialny, wraz z małżonką Roksaną, za Rejon Domowego Kościoła (obejmujący: Oławę, Jelcz-Laskowice, Strzelin, Brzeg, Lewin Brzeski) oraz za Diecezjalną Diakonię Oaz Rekolekcyjnych Domowego Kościoła - gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie w Archidiecezji Wrocławskiej, podkreśla, że inicjatywa łączy wszystkie działające w Oławie wspólnoty. Dlaczego przedstawiciele ruchu oazowego zajęli się organizacją warsztatów uwielbienia? Kojarzą się one bardziej ze wspólnotami Odnowy w Duchu Świętym.

Dzieli się swoim i żony doświadczeniem. Zaznacza, że wielokrotnie zastanawiali się wspólnie, czy chcą kontynuować swoją formację w Domowym Kościele. Dlaczego? Bo mieli wrażenie, że jest ona w pewien sposób statyczna, mało w niej „życia”. - Tymczasem odwołanie do Ducha Świętego cały czas jest obecne w modlitwie oazowiczów. Zaczęliśmy więc się zagłębiać i doszliśmy do wniosku, że tych odwołań jest w naszym ruchu bardzo dużo. Co więcej mnóstwo jest też elementów charyzmatycznych - opowiada.

Przypomina wydarzenie historyczne jakim było ogłoszenie w 1975 r. przez sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego rokiem Ducha Świętego. Modlono się wtedy o Nową Pięćdziesiątnicę, a sam ksiądz Blachnicki w swoim dzienniku duchowym zapisał w 1974r, że chciałby aby Ci co się formują w Ruchu prowadzili życie w mocy Ducha Świętego. - Właśnie na OAZIE miało miejsce pierwsze „wylanie” Ducha Świętego na ziemiach polskich - zauważa. To dotknięcie było tak mocne i było ich tak dużo, że już w dwa lata później odbyła się II Kongregacja Odpowiedzialnych, która dotyczyła Ruchu Światło-Życie wobec darów duchowych w której to ustosunkowano się do tego rodzaju doświadczeń w oparciu o Pismo Święte i naukę Ojców Kościoła. Te teksty mam i wysyłam je innym osobom z ruchu oazowego, które się dziwią i pytają, czy nie skręcamy w kierunku Odnowy. Nie, nie skręcamy, także nie łączymy ruchów. Natomiast odkrywamy Ducha Świętego, od którego rozpoczyna się życie i rozwój. Chcemy Go doświadczać i poczuć Jego moc - przekonuje, zaznaczając, że to powrót do korzeni. Ks. Franciszek w 1975 r. w swoim dzienniku zapisał: „muszę zachęcić tych z którymi pracuję, a przede wszystkim samego siebie do tego aby modlić się o nowe wylanie Ducha Świętego nad Polską”.

Andrzej podkreśla, że w ostatnim czasie do modlitwy oazowej powracają elementy charyzmatyczne. - Pomysł na warsztaty wziął się stąd, że nie mamy wielkiego doświadczenia w modlitwie uwielbieniowej. Postanowiliśmy zaprosić zespół "Mocni w Duchu", a oni zgodzili się nas poprowadzić - opowiada.

We współpracy z księdzem proboszczem parafii pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Oławie, Januszem Gorczycą, udało się zorganizować odpowiednie pomieszczenia i... opiekę dla dzieci na czas trwania wydarzenia.

Warsztaty odbędą się w auli I liceum ogólnokształcącego. Dzięki dużej przestrzeni jest możliwe zaproszenie nawet 150 osób. - Jeszcze zanim rozpoczęły się zapisy chętnych było już 75 osób. To są ci, którzy należą do naszych oławskich wspólnot - OAZY, Odnowy w Duchu Świętym i Wspólnoty Przymierza Rodzin "Mamre". Zaczyna się więc dziać - dodaje. - Mamy nadzieję, że to początek naszej współpracy dla budzenia Oławy i okolic.

W programie dwudniowego spotkania jest kilka konferencji. W piątek 3 marca, na dobry początek, uczestnicy wezmą udział w parafialnej Mszy św. (kościół św. Ap. Piotra i Pawła), a następnie wysłuchają konferencji pt. "Duchowe podstawy uwielbienia". - Po niej modlitwę uwielbienia poprowadzi zespół "Mocni w Duchu" - zaznacza A. Cwynar.

Kolejnego dnia odbędą się dwie konferencje. Po pierwszej, która będzie nosiła tytuł "Po co tyle śpiewać i wznosić ręce - czyli znaczenie uwielbienia we wspólnocie", odbędzie się warsztat uwielbienia, w którym weźmie udział zespół muzyczny Domowego Kościoła, ale samo uwielbienie poprowadzi po raz kolejny zespół "Mocni w Duchu". Natomiast po południu rozpocznie się ostatnia część - konferencja pt. "Uwielbienie to styl życia" i modlitwa uwielbieniowa już całkowicie prowadzona przez zespół Domowego Kościoła.

Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy na www.uwielbienia.pl.

Kontynuacją marcowego spotkania będą warsztaty modlitwy wstawienniczej, które także poprowadzą "Mocni w Duchu", a uczestnikami będą mogły być już tylko osoby, które na stale formują się w wspólnotach.