Olimp u urszulanek

ac

publikacja 17.03.2017 16:04

Uczestnicy finału V Dolnośląskiego Konkursu Mitologicznego dla uczniów SP, organizowanego przez Zespół Szkół Urszulańskich we Wrocławiu, poznawali antyczny świat na różne sposoby.

Olimp u urszulanek Ariadna i Tezeusz Agata Combik /Foto Gość

Na pl. bp. Nankiera przybyli finaliści z całego województwa, wyłonieni podczas eliminacji w swoich szkołach. Po rozwiązaniu konkursowych zadań, w oczekiwaniu na wyniki, brali udział w zabawach integracyjnych oraz... małym kursie języka greckiego. Członkowie Studenckiego Koła Naukowego Historyków Starożytności UWr błyskawicznie nauczyli młodych słuchaczy alfabetu greckiego i na koniec każdy podjął próbę napisania własnego imienia w języku Homera.

Zanim ogłoszono zwycięzców, na szkolnej scenie zaprezentowany został spektakl przygotowany przez klasy drugie urszulańskiego gimnazjum. Widzowie ujrzeli ateńskiego króla Egeusza oraz Tezeusza wyruszającego na spotkanie z Minotaurem, Ariadnę ze słynnym kłębkiem nici i jej ojca - króla Minosa. Można było ponadto podziwiać prace przygotowane na konkurs plastyczny poświęcony mitologii.

- Do finału nie było łatwo się zaklasyfikować, znalazły się tu dzieci z bardzo dużą wiedzą - mówią nauczycielki Bożena Pycelet z SP nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Bielawie oraz Magdalena Lewandowska z SP nr 2 w Obornikach Śl. Wyjaśniają, że uczniowie przygotowywali się w dużej mierze samodzielnie, choć na lekcjach z języka polskiego także poruszane są tematy związane z mitologią. - Rozmawiamy o Prometeuszu, Syzyfie, o Demeter; dzieci są bardzo zainteresowane dziejami mitycznych bohaterów, angażują się w przedstawienia o tematyce mitologicznej, lubią zabawę, krzyżówki związane z mitologią. Pamiętam, jak dziewczynki chętnie się przebierały za boginie, inscenizując scenę o „jabłku niezgody” - mówi M. Lewandowska. - Ich uwagę przyciągnął choćby Syzyf. Doszukały się wielu przykładów „syzyfowej pracy” w swoim życiu.

Panie podkreślają, że dzieci bynajmniej nie patrzą bezkrytycznie na mityczne historie. Dostrzegają w nich rzeczy bulwersujące - przemoc, zdradę, oszustwa, intrygi.

Nauczyciele mogli w czasie wizyty w urszulańskim zespole szkół wziąć udział w muzealnej lekcji - poznając skarby mauzoleum Piastów Śl. Na koniec ogłoszono wyniki. Pierwsze trzy miejsca zajęli: I - Bartosz Duda-Klimaszewski z SP nr 17 we Wrocławiu, II - Bartłomiej Persak z SP nr 6 w Oleśnicy, III - Kamil Figiel z SP w Węgrach.

ZDJĘCIA