Młodzi znawcy trzebnickiej księżnej

Agata Combik Agata Combik

publikacja 26.04.2017 14:34

W centralnym etapie archidiecezjalnego konkursu wiedzy o św. Jadwidze Śląskiej "Św. Jadwiga Pani i Matka Ziemi Śląskiej" wzięło udział 80 uczniów z 24 szkół.

Młodzi znawcy trzebnickiej księżnej Dzieci przybyły do auli wrocławskiego seminarium z różnych stron archidiecezji Agata Combik /Foto Gość

We wcześniejszym, szkolnym, etapie uczestniczyło 332 uczniów z 28 placówek. – Gratuluję wam, że w obecnym Roku św. Jadwigi wzięliście udział w konkursie – mówił o. bp Jacek Kiciński, który odwiedził dzieci, wręczając każdemu pamiątkowe obrazki i udzielając błogosławieństwa. Zachęcał wszystkich do wizyty w Trzebnicy i modlitwy przy grobie świętej.

– Bardzo cieszymy się z licznej obecności uczniów spoza Wrocławia. mamy tu rzeczywiście reprezentację całej archidiecezji – podkreślił ks. Krzysztof Deja, witając uczestników spotkania.

– Po raz pierwszy w takim konkursie archidiecezjalnym biorą uczniowie szkół podstawowych. Wasi młodsi koledzy w ramach konkursowych zmagań przygotowywali prace plastyczne poświęcone św. Jadwidze. Wpłynęło 150 prac, które będą wystawione w Trzebnicy u sióstr boromeuszek w maju i w czerwcu – mówiła s. Jolanta Ziółkowska z Wydziału Katechetycznego.

Wśród uczestników finału znaleźli się m.in. uczniowie ze SP św. Jadwigi Śl. w Żernikach Wrocławskich. – Wiele uwagi poświęcamy w naszej szkole tej postaci. Organizujemy co roku dzień patrona; wszystkie klasy wyjeżdżają do Trzebnicy – mówi Grzegorz Zajączkowski, katecheta. – Test był dla naszych uczniów prosty. Można powiedzieć, że świętą Jadwigą są „przesiąknięci”.

Pan Grzegorz dodaje, że w konkursie w jego placówce wzięło udział 37 osób. Zakwalifikowała się czwórka najlepszych – dwie pary bliźniaków, z klasy IV i VI, Miłosz i Szymon oraz Miłosz i Błażej. Co szczególnie przykuwa uwagę dzieci w życiu św. Jadwigi? – Chyba słynna historia z butami – mówi. – Ciekawiło ich także porównywanie, czego ona się uczyła, a czego dziś uczą się dzieci.

By odnieść sukces z teście rozwiązywanym w auli wrocławskiego seminarium trzeba było m.in. znać imię kucharza św. Jadwigi, jej synowej, babki czy ochmistrzyni, wiedzieć co nieco o Małej i Dużej Ścieżce św. Jadwigi w Trzebnicy, o dzieciach i mężu księżnej.