Dwie szkoły, jeden system

Karol Białkowski

|

Gość Wrocławski 18/2017

publikacja 04.05.2017 00:00

Szkoły Podstawowe "Zdrój" i "Iskry". Niepubliczne placówki są prowadzone przez Stowarzyszenie na rzecz Edukacji i Rodziny „Nurt”. To, co je wyróżnia, to całościowy rozwój uczniów we współpracy z rodzicami.

Jednym z wyróżników szkół jest obowiązkowe czytanie przez 30 minut dziennie. Jednym z wyróżników szkół jest obowiązkowe czytanie przez 30 minut dziennie.
Karol Białkowski /Foto Gość

Szkoły znajdują się w jednym budynku na dwóch różnych piętrach. – Dziewczęta i chłopcy uczą się tych samych rzeczy, ale w sposób dostosowany do ich potrzeb rozwojowych. Edukacja zróżnicowana to pochodna dwóch innych elementów – podkreśla Daniel Sokołowski, dyrektor Iskier. Pierwszy to rodzinny charakter szkół. W praktyce oznacza to działanie w myśl zasady, że głównymi wychowawcami dzieci są rodzice. – My im pomagamy w wychowaniu i edukacji. Czasami żartujemy, że sukces edukacyjny uczniów zależy w 60 proc. od rodziców, a od nas tylko w 40 proc. – dodaje. Drugim elementem jest personalizm chrześcijański. – Zależy nam, by nasi uczniowie rozwijali się w pięciu aspektach: intelekt, ciało, emocje, wola i duch. Człowiek w pełni jest wolny i szczęśliwy wtedy, gdy rozwija się całościowo. Cały model edukacyjno-wychowawczy opiera się na tych właśnie dwóch filarach i kładzie nacisk nie tylko na wyniki nauczania, ale również na kształtowanie postaw oraz na wyrobienie odpowiedzialności. – Takich szkół jak nasze jest kilkanaście w Polsce i dużo więcej za granicą, głównie w Hiszpanii, gdzie idea się narodziła. Na prośbę dyrekcji w formacji religijnej uczniów pomaga Opus Dei, instytucja Kościoła katolickiego, założona blisko 90 lat temu przez św. Josemaríę Escrivę. – Nasze szkoły są społeczne. Pobieramy czesne dostosowane do możliwości rodziców, tak by finanse nie były przeszkodą w dostępności do naszych placówek – dodaje D. Sokołowski.

Dla dzieci i rodziców

Szkoły znajdują się na wrocławskim Biskupinie na ul. Fryderyka Pautscha 9. Zainteresowanych ofertą zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych lub osobistego kontaktu: dziewczęta: www.zdroj.edu.pl, tel. 502 011 974, chłopcy: www.iskry.edu.pl, tel. 511 628 222.

Więcej o szkołach katolickich TUTAJ