Efektowny hołd dla bohatera

Maciej Rajfur Maciej Rajfur

publikacja 16.05.2017 12:22

Tworzy się nowa patriotyczna tradycja Wrocławia.

Efektowny hołd dla bohatera Akcja "Zapal znicz dla Rotmistrza" Maciej Rajfur /Foto Gość

Już po raz trzeci na wrocławskim rynku młodzież ze stowarzyszenia "Odra-Niemen" przy wsparciu kibiców Śląska Wrocław i mieszkańców ułożyła z biało-czerwonych zniczy wielki napis. 2 lata temu był to symbol Polski Walczącej. Przed rokiem i tym razem ustawiono nazwisko jednego z najodważniejszych żołnierzy II wojny światowej: rotmistrza Witolda Pileckiego. Wykorzystano do tego 600 zniczy.

Niezwykle efektowna akcja od razu przyciągnęła uwagę przechodniów. Wielu obcokrajowców pytało o postać "ochotnika do Auschwitz". Wolontariusze z "Odry-Niemen" opowiadali jego historię oraz rozdawali materiały edukacyjne na ten temat.

Zwiedzający oraz mieszkańcy chętnie fotografowali napis. - To doskonały sposób, żeby zainteresować przypadkowego człowieka, który akurat znajdzie się w tym miejscu. Znicze w takiej ilości i konkretnie ułożone od razu intrygują, więc to bardzo pomysł. A dlaczego warto uświadamiać społeczeństwo kim był Witold Pilecki, to już nie trzeba chyba tłumaczyć. Zachęcam, by, nawet zdawkowo, poznać jego historię. Wielki Polak, patriota, katolik. Wzór - stwierdziła Agnieszka Wojtowicka, która wracała z pracy przez rynek.

Wykorzystane znicze pojadą na Kresy Wschodnie, gdzie zostaną ponownie zapalone na polskich cmentarzach.

Akcja wpisywała się w obchody IV Wrocławskich Dni z Rotmistrzem Pileckim. Plan kolejnych wydarzeń, m.in. wizyty prof. Krzysztofa Szwagrzyka, TUTAJ

A jak było przed rokiem i dwoma laty?

2015

Efektowny hołd dla bohatera   Zapal znicz dla Rotmistrza 2015 Maciej Rajfur /Foto Gość

2016

Efektowny hołd dla bohatera   Zapal znicz dla Rotmistrza 2016 Maciej Rajfur /Foto Gość