Metropolita ze stypendystami

Agata Combik Agata Combik

publikacja 01.06.2017 10:21

Abp Józef Kupny spotkał się z młodzieżą z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Tematem rozmów był m.in. Dzień Papieski.

Metropolita ze stypendystami Arcybiskup otrzymał w darze od młodych... misia Agata Combik /Foto Gość

Musicie budować wspólnotę między sobą, być dla siebie wsparciem – zwłaszcza, że dzisiejszy świat nie jest zbyt przyjazny dla ludzi wierzących. Bywa, że stają się zaszczuci, wycofani. A my musimy być dumni z tego, że znamy Jezusa, cieszyć się tym i dzielić się swoją radością z innymi. Do tego trzeba siły – mówił młodym metropolita wrocławski. – Jeśli chodzi o budowanie wspólnoty, powinna mieć ona profil religijny. Musimy nawzajem „ciągnąć się do nieba”, wspierać w dawaniu świadectwa. Trzeba być zanurzonym w świat, ale oczy utkwione mieć w Bogu.

– Od stycznia tego roku dwa razy w miesiącu w salezjańskiej parafii pw. Chrystusa Króla we Wrocławiu mamy spotkanie, rozpoczynające się od Mszy św. Potem jest czas na formację, podejmowanie różnych inicjatyw – na przykład przygotowywanie kolejnego Dnia Papieskiego – mówi ks. Bartosz Mitkiewicz. – Chcemy nie tylko działać wokół tego dnia, być kojarzeni jedynie ze zbiórką pieniędzy, ale budować wspólnotę, formować się przez cały rok.

Plany na październikowy Dzień Papieski pomału nabierają kształtów. Młodzi myślą o specjalnych pokazach szkolnych grup teatralnych, tanecznych, o akcji krwiodawstwa, prezentowaniu fundacji w poszczególnych parafiach. – Planujemy także nawiązać do rekordu Guinnessa, pobijanego 1 maja we Wrocławiu, i zaprosić wszystkich gitarzystów do wspólnego odegranie „Barki” – mówi ks. Mitkiewicz.

Młodzież przedstawiła abp. Józefowi jeszcze jedną konkretną propozycję. Przygotowała konspekty lekcji na godzinę wychowawczą, zachęcających do pomocy ludziom w Aleppo.

W metropolii wrocławskiej jest obecnie ok. 90 osób, jeśli chodzi o akademicką wspólnotę stypendystów (oprócz niej są także stypendyści gimnazjaliści oraz licealiści). Swoje spotkanie na Ostrowie Tumskim rozpoczęli majówką – z Litanią Loretańską odśpiewaną w plenerze. Zakończyli wspólną modlitwą z abp. J. Kupnym. Metropolita z kolei otrzymał od młodych… misia – ubranego oczywiście w chustę stypendysty.

– Chcieliśmy, żeby abp Józef mógł lepiej nas poznać. Liczymy na jego błogosławieństwo przy organizowaniu kolejnego Dnia Papieskiego – mówi Daria Izydorczyk.

Metropolita ze stypendystami   Spotkanie rozpoczęło nabożeństwo majowe w ogrodach PWT Agata Combik /Foto Gość Metropolita ze stypendystami   Stypendyści spotykają się we Wrocławiu 2 razy w miesiącu Agata Combik /Foto Gość