"Most" śladami "Piątki Poznańskiej"

Dorota Ślęczek

publikacja 12.06.2017 09:26

W ostatni weekend, w Poznaniu, odbyła się uroczystość z okazji 75. rocznicy śmierci Błogosławionej "Piątki Poznańskiej". Młodzież z Salezjańskiego Duszpasterstwa Akademickiego "Most" i oratorium na Grunwaldzie przyjechała do stolicy Wielkopolski, aby uczcić pamięć swoich rówieśników.

"Most" śladami "Piątki Poznańskiej" Aktorzy odgrywający "Piątkę Poznańską". Dorota Ślęczek

Czesław Jóźwiak, Edward Kaźmierski, Franciszek Kęsy, Edward Klinik oraz Jarogniew Wojciechowski są istotnymi postaciami w salezjańskim świecie. Byli to zwyczajni, młodzi oratorianie, wychowankowie św. Jana Bosco, którzy jesienią 1940 roku zostali aresztowani przez okupanta niemieckiego z zarzutem o przynależność do konspiracji podziemnej. Dwa lata później ponieśli męczeńską śmierć na gilotynie w Dreźnie. Pomimo ogromnego cierpienia, zachowali spokój i pogodę ducha, które wypełniała bliska relacja z Panem Bogiem.

Uroczystość odbyła się z udziałem 10 następcy św. Jana Bosco, ks. Ángela Fernándeza Artime. Podczas Mszy św. na Winogradach wygłosił kazanie, a wieczorem opowiedział słówko na dobranoc, w którym wspomniał, że: "bardzo interesującym i bardzo znaczącym było usłyszenie słów, które skierował jeden z więźniów do swojej siostry. Napisał: »naszym świętym obowiązkiem jest żyć! Dlatego nie możemy zapomnieć, że Pan Bóg chce, byśmy żyli. Jego wolą nie jest, byśmy umierali«".

Młodzież uczestniczyła również w konferencji, podczas której z wielkim zainteresowaniem obejrzeli film dokumentalny o "Piątce Poznańskiej". Odwiedzili także Fort VII. Było to pierwsze więzienie nawiedzone przez chłopców. W trakcie II wojny światowej pełniło funkcję obozu zagłady.

Zobacz zdjęcia.