Na straży światła wiary

Agata Combik Agata Combik

publikacja 16.06.2017 21:39

- Modlitwa jest dla nas, kapłanów, trzymaniem za rękę, byśmy nie upadli, ale mieli dość siły, by iść w wyznaczonym przez Boga kierunku - mówił abp Józef Kupny, dziękując wiernym za pamięć w 4. rocznicę swojego ingresu.

Na straży światła wiary Metropolita wrocławski dziękował wszystkim zebranym za modlitewną pamięć Agata Combik /Foto Gość

16 czerwca w archikatedrze odbyła się Msza św., podczas której bp Jacek Kiciński, kapłani, przedstawiciele osób konsekrowanych i świeckich dziękowali za 4 lata posługi metropolity wrocławskiego i modlili się o Boże błogosławieństwo dla niego.

Podczas Eucharystii arcybiskup przyznał godność kanonika kapituły kolegiackiej Świętego Krzyża pięciu kapłanom: ks. prof. PWT dr. hab. Rajmundowi Pietkiewiczowi – prorektorowi ds. naukowo-dydaktycznych PWT, ks. dr. Jackowi Froniewskiemu – sekretarzowi generalnemu PWT, ks. Andrzejowi Paliszkowi-Saładydze – dyrektorowi administracyjnemu PWT, ks. Piotrowi Wawrzynkowi – administratorowi parafii pw. św. Jadwigi Śl. we Wrocławiu-Leśnicy i ks. Tomaszowi Zagale – proboszczowi parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sułowie Wielkim.

– Wiara jest wielkim skarbem i ten skarb czyni nas, ludzi wierzących, światłem w dzisiejszym świecie; mocą tej wiary jesteśmy posłani, by głosić całemu światu miłość Boga do drugiego człowieka – mówił w homilii bp Jacek Kiciński. Odwołując się do słów św. Pawła Apostoła, zwrócił uwagę na „gliniane naczynie”, w którym ów skarb przechowujemy. – By spełniło swoją rolę, musi być solidnie wykonane, potrzebuje odpowiedniego procesu kształtowania, by stało się trwałe i spełniało swoje zadania; jest wypalane w ogniu, a następnie hartowane. Wartość naczynia wzrasta zależnie od swego przeznaczenia – wyjaśniał.

I wskazał za św. Pawłem na konkretne sytuacje, które sprawiają, że Boża moc objawia się w naszym życiu, że stajemy się „trwałym naczyniem”: cierpienia, życie w niedostatku, znoszenie prześladowań, „noszenie w ciele konania Jezusa, by życie Jezusa objawiło się w nas”. Tylko na takiej drodze możemy dzięki wierze być „źródłem światła” dla świata.

– Światło ma być widoczne; ma być umieszczone we właściwym miejscu – mówił biskup Jacek, wspominając o „duszpasterstwie obecności”, do którego zachęca papież Franciszek. – Wystarczy, byśmy realizowali małe dzieła, ale z wielką miłością. Trzeba być na wzór Matki Teresy z Kalkuty małym ołówkiem w ręku Boga, na wzór św. Brata Alberta – dobrym jak chleb, na wzór św. Jadwigi – do dyspozycji Boga – wyjaśniał, wzywając do radykalizmu w przyjmowaniu słowa Bożego.

– To już 4. rok twojej pasterskiej posługi w naszej archidiecezji. Swoją troską obejmujesz i depozyt wiary, i naczynia gliniane, w których jest przechowywany. Dziś jako wspólnota Kościoła wrocławskiego dziękujemy ci za troskę o przekaz wiary – zwrócił się do arcybiskupa. – Niech słowa Jezusa Chrystusa wyrażone w dzisiejszej Ewangelii, tak radykalne, czynią twoją posługę na wskroś ewangeliczną. Niech Ten, który nas wszystkich umiłował, obdarzy cię łaską i swoim pokojem.