Pod płaszczem Matki Bożej Anielskiej

Agata Combik Agata Combik

publikacja 25.06.2017 21:16

Mieszkańcy Biskupic Oławskich świętują 60-lecie swojego kościoła, pierwszego spośród wzniesionych na Dolnym Śląsku po II wojnie światowej.

Pod płaszczem Matki Bożej Anielskiej Kościół wznosili mieszkańcy, przybysze z województwa tarnopolskiego i lwowskiego Agata Combik /Foto Gość

Uroczystej Eucharystii w świątyni obchodzącej „diamentowy jubileusz” przewodniczył 25 czerwca abp senior Marian Gołębiewski – który dzień wcześniej przeżywał 55. rocznicę święceń kapłańskich, a wkrótce będzie obchodził 80. rocznicę urodzin.

Ks. Piotr Jakubuś, proboszcz parafii pw. św. Jana Nepomucena w Minkowicach Oławskich, do której należą Biskupice Oławskie, przypomniał, że czas wznoszenia kościoła pw. Matki Bożej Anielskiej był szczególnie trudny – był to okres agresywnego komunizmu, utrudniania przez władze peregrynacji jasnogórskiej ikony. – Ten kościół jest wyrazem ogromnej odwagi i męstwa ludzi, którzy tutaj przybyli ze Wschodu jest wyrazem miłości do Boga i człowieka – mówił, zapraszając do modlitwy za budowniczych i za tych, którzy dziś dbają o piękno świątyni.

Specjalny list do uczestników uroczystości skierował metropolita wrocławski abp Józef Kupny. Przypomniał w nim znaczenie świętowania jubileuszy, uprzytomnienia sobie prawdy, że „jeśli domu Pan nie zbuduje, na próżno się trudzą ci, którzy go wznoszą” (Ps. 127); zaprosił do refleksji nad tajemnicą Kościoła – żywej wspólnoty tworzonej przez ludzi zgromadzonych przez Boga, zgodnie ze znaczeniem słowa Ecclesia – „zwołanie”, „zgromadzenie”.

Abp senior Marian Gołębiewski, nawiązując do czytań mszalnych, mówił o powołaniu proroka – człowieka, który przemawia w imieniu Boga, głosząc prawdę, nawet jeśli przez to naraża się na prześladowania. – Bardzo nam potrzeba ludzi, którzy mówią prawdę, nie owijają jej w bawełnę – podkreślił, wspominając także m.in. o patronie archidiecezji, św. Janie Chrzcicielu, czy o św. Stanisławie, Biskupie i Męczenniku. – Myślę, że ci, którzy budowali ten kościół, żyli prawdą.

Wśród licznych księży koncelebrujących Mszę św. znaleźli się ks. inf. Julian Źrałko i ks. Marek Ferenc, których powołanie kapłańskie kształtowało się właśnie w Biskupicach Oławskich, a także księża, którzy tu przed laty pełnili posługę, jak ks. Zygmunt Kokoszka. Obecni byli przedstawiciele władz (m.in. burmistrz Jelcza-Laskowic i zastępca burmistrza, którzy przynieśli w darze akwarele z wizerunkiem kościoła, starosta i wicestarosta powiatu oławskiego, przedstawiciele urzędu marszałkowskiego województwa dolnośląskiego), przedsiębiorców (prezes „Jelcza” podarował na rzecz parafii ornat, a także… nagłośnienie), szkół.

Pod koniec Eucharystii dwie osoby szczególnie zaangażowane w życie parafii zostały wyróżnione. Srebrnym Pierścieniem Milenijnym Archidiecezji Wrocławskiej odznaczono Marka Starczewskiego, przewodniczącego Rady Kościelnej, natomiast Zbigniew Łeńczuk – kościelny w Biskupicach Oławskich, którego rodzice wraz z innymi repatriantami przyjechali ze Wschodu, z miejscowości Wicyń (powiat Złotów, województwo tarnopolskie) – uhonorowany został okolicznościowym dyplomem i albumem. – Kiedy trwała budowa kościoła, miałem 8 lat. Ściany były wznoszone głównie z cegły rozbiórkowej. Czyściliśmy ją, podawaliśmy na rusztowania, gdzie stał ktoś starszy – wspomina. – W maju zrobiono wykopy pod fundamenty, budowa trwała, gdy były sianokosy, żniwa – stąd każde ręce, także dziecięce, były potrzebne.

Jubileuszowe świętowanie dziarskimi dźwiękami wypełniła orkiestra dęta Hanys Band, a po Mszy św. na wszystkich czekał urodzinowy tort. Marek Starczewski, główny organizator obchodów, zapraszał wszystkich do oglądania plenerowej wystawy złożonej z powiększonych zdjęć, ukazujących wydarzenia z życia religijnego w Biskupicach Oławskich przed kilkudziesięciu laty. – Niektórzy mogą odnaleźć się na tych fotografiach; to bardzo wzruszający moment – mówi. – Jubileusz to wspaniała okazja do integracji mieszkańców.

Więcej wkrótce w papierowym wydaniu GN

ZDJĘCIA