Silniejsi niż ogień

ac

publikacja 29.06.2017 14:52

Abp Józef Kupny poświęci kościół św. Józefa w Oławie, odbudowany po pożarze, który zniszczył świątynię w 2013 r. Uroczysta Msza św. odbędzie się w sobotę 1 lipca o 16.00.

Silniejsi niż ogień Pożar całkowicie zniszczył wnętrze świątyni Ks. Rafał Kowalski /Foto Gość

Pożar wybuchł przed 4 laty, 30 maja, wczesnym rankiem w uroczystość Bożego Ciała, po zaprószeniu ognia na poddaszu sąsiadującego z kościołem budynku. Świątynia została całkowicie zniszczona, ale dla mieszkańców od razu było jasne: kościół trzeba odbudować. To głównie dzięki ich ofiarności tak szybko udało się powrócić go do życia.

– Z zewnątrz posiada dokładnie taką bryłę, jak przed pożarem – mówi ks. Tomasz Czabator, proboszcz parafii pw. NMP Matki Pocieszenia, do której należy kościół św. Józefa. – Wewnątrz również odwołujemy się do poprzedniego wyglądu wnętrza, jednak wprowadzone zostały elementy nawiązujące do duchowości Wschodu, do tradycji monastycznej.

W świątyni znajdziemy ikony, motywy łączące Stary Testament z Nowym. Z jednej strony znajduje się wizerunek Bożego Miłosierdzia i świętych związanych z tajemnicą Bożego Miłosierdzia, po drugiej stronie – „Ołtarz Ojczyzny”, z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej.

Kościół zostanie poświęcony w sobotę, natomiast w niedzielę o 16.00 będzie można w nim uczestniczyć w Mszy św. dziękczynnej. Od następnej niedzieli, 9 lipca, sprawowane będą w świątyni Eucharystie w niedziele o 8.00 i 12.00, w dni powszednie, od poniedziałku do piątku, o 9.00.

Kościół św. Józefa ma długą historię. Budynek wybudowała wspólnota ewangelicka w 1877 r. Po wojnie wiele lat stał opuszczony. W końcu, w 1974 r. miasto – po staraniach ówczesnego proboszcza, ks. Franciszka Kutrowskiego – sprzedało ją parafii NMP Matki Pocieszenia i po remoncie służyła ona wiernym jako kościół pomocniczy.

W czasie pożaru udało się uratować tylko niektóre sprzęty liturgiczne znajdujące się w zakrystii. Żywioł pochłonął cały dach, wnętrze i wieżę świątyni – której część zawaliła się. Dzieło odbudowy rozpoczął ówczesny proboszcz, ks. Paweł Cembrowicz, kontynuował ks. Andrzej Czabator.

Wnętrze kościoła pw. św. Józefa w Oławie
ks. Rafał Kowalski /GN

Tuż po pożarze - ZDJĘCIA Silniejsi niż ogień   Już po odbudowie Archiwum parafii