Ukochane na wieczność

ac

publikacja 07.07.2017 01:50

Rozpoczęły się zapisy na wrocławskie sympozjum poświęcone indywidualnym formom życia konsekrowanego - dziewictwu i wdowieństwu.

Ukochane na wieczność "Kiedy Bóg poszukuje słów, aby przekazać nam swój stwórczy zamysł, obraz zaślubin wyłania się jak latarnia rozświetlająca tajemniczy plan Jego miłości (...). Cała święta historia jest historią miłości i świadczy o tym cała Biblia: od Księgi Rodzaju aż po Apokalipsę" - mówił abp J. P. Cattenoz Mirosław Rzepka /Foto Gość

Podkomisja KEP ds. Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego i Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu zapraszają na sympozjum „Namaszczeni Duchem Świętym. Realizacja charyzmatu dziewictwa i wdowieństwa w kontekście programu duszpasterskiego 2017/2018”, które odbędzie się 30 września.

Spotkanie rozpocznie się o 9.00 w archikatedrze Mszą św., której będzie przewodniczył i homilię wygłosi o. bp Jacek Kiciński CMF.

Dalsza część spotkania – na którą obowiązują zapisy – odbędzie się w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Wrocławskiej przy ul. Katedralnej 4. W trakcie sympozjum będzie można wysłuchać dwóch konferencji. Wygłoszą je: Ks. prof. PWT dr hab. Bogdan Giemza SDS, Wrocław – „Program duszpasterski jako drogowskaz formacyjny w życiu wdów konsekrowanych” oraz dr Dorota Wawrowska OV, WT UMK w Toruniu – „Wybrane aspekty charyzmatu dziewictwa konsekrowanego w świetle pism św. Ambrożego, św. Hieronima i św. Augustyna”. W programie także spotkania panelowe w grupach.

Informacje i zapisy: www.konsekrowane.org

„Takie jest więc zadanie, które historia zbawienia daje dziewicom: być znakiem wieczystych zaślubin. Chrystus jest Oblubieńcem Kościoła Oblubienicy; w was wypełnia się ten znak. (…) Ukazujecie, że jesteście kobietami, które żyją w pełni doświadczeniem bycia kochanym na wieczność” – zwracał się do dziewic kardynał Franc Rodé, prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. A abp J. P. Cattenoz przytaczał słowa św. Jana Chryzostoma zapraszające do zapatrzenia się w oblubieńczą miłość Jezusa: „Nikt bowiem, nawet osoba zakochana i to u szczytu swej namiętności, nie rozpala się taką miłością do osoby umiłowanej, z jaką Bóg pragnie zbawienia naszych dusz: >nawet gdyby trzeba być oplutym i policzkowanym (…), zgodzę się nawet na ukrzyżowanie, aby tylko pozyskać moją narzeczoną<”. – Niech światło Chrystusa, waszego Oblubieńca, promieniuje w całym waszym życiu – mówił arcybiskup ("Dziewica konsekrowana w Kościele", Kraków 2011 - materiały z Kongresu Ordo Virginum, Rzym 2008 r., tłum. o. Wiesław Łyko OMI)

Kim są osoby należące do stanu wdów i dziewic?

„Dziewice – wyrażając święty zamiar gruntowniejszego naśladowania Chrystusa – są Bogu poświęcone przez biskupa diecezjalnego według zatwierdzonego obrzędu liturgicznego, zostają mistycznie zaślubione Chrystusowi, Synowi Bożemu, i przeznaczone na służbę Kościołowi.

Przez uroczysty obrzęd dziewica, pozostając w świecie, staje się osobą poświęconą, wielkim znakiem miłości Kościoła do Chrystusa i eschatologicznym obrazem niebieskiej Oblubienicy i przyszłego życia”.

„Ta, która jest wdową, jako osamotniona złożyła nadzieję w Bogu i trwa w znoszeniu próśb i modlitw we dnie i w nocy.” Wspomniany przez św. Pawła krąg wdów stanowi pierwszy zarys instytucji, która pod koniec II wieku przyjmie charakter tzw. ordo viduarum – stanu wdowieństwa.

Począwszy od czasów apostolskich wdowy chrześcijańskie, powołane przez Pana, by poświęcić się Mu w sposób niepodzielny w większej wolności serca, ciała i ducha, podejmowały za aprobatą Kościoła decyzję życia w dozgonnej czystości dla Królestwa niebieskiego. Wdowy, składając – według zatwierdzonego obrzędu liturgicznego – wieczysty ślub czystości, przeżywanej jako znak Królestwa Bożego, konsekrują swój stan życia, aby poświęcić się modlitwie i służbie Kościołowi”. (Dokumenty Konferencji Episkopatu Polski opracowane przez Podkomisję ds. Indywidualnych Form Życia konsekrowanego).