Zmierzają na Jasną Górę przez naszą archidiecezję

Karol Białkowski Karol Białkowski

publikacja 01.08.2017 12:06

Piesza Pielgrzymka Legnicka wyrosła z Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Samodzielnie pielgrzymuje od 25 lat, od momentu powołania do życia diecezji legnickiej. W tym roku na szlak wyruszyło ponad 800 osób, a aktualnie wędrują w pobliżu stolicy Dolnego Śląska.

Zmierzają na Jasną Górę przez naszą archidiecezję PPL w Pełcznicy. ks. Paweł Jędrzejski

Pielgrzymka legnicka ma aż cztery noclegi na terenie archidiecezji wrocławskiej - w Kostomłotach, Tyńcu Małym, Oławie i Lubszy. Dziś, 1 sierpnia, są dokładnie w połowie tej drogi i zmierzają do Oławy. - Oczywiście są jeszcze miejscowości, w których zatrzymujemy się na postojach. Zawsze jesteśmy bardzo gościnnie przyjmowani. Dlatego dziękujemy parafianom i proboszczom. Zawsze mamy "full service" - mówi główny przewodnik PPL ks. Mariusz Majewski.

Z ogromną gościnnością legniccy pątnicy spotkali się m.in. w Pełcznicy filialnej miejscowości parafii pw. śś. Ap. Piotra i Pawła w Kątach Wrocławskich. Byli tam dokładnie w porze śniadaniowej , między 7.20 a 8.20. - Mieszkańcy wioski, parafianie oraz pielgrzymi grupy siódmej Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej (grupa z Kątów Wrocławskich i Strzelina) przygotowała posiłek. Była zupa, kompoty, ciasta, kanapki, woda - opowiada ks. Paweł Jędrzejski, wikariusz parafii pw. śś. Ap. Piotra i Pawła i przewodnik wrocławskiej "siódemki". Podkreśla, że parafianie mają coroczne doświadczenie. Przed laty pielgrzymka legnicka miała w Kątach Wrocławskich swój nocleg.

Tegoroczne pielgrzymowanie upływa "legniczanom" na rozważaniu hasła "Na drodze pokuty i odnowy". -  Jeden z głównych akcentów miał miejsce w Tyńcu Małym (31 lipca). W stulecie objawień mieliśmy tutaj nabożeństwo fatimskie - opowiada ks. Majewski i przypomina, że w miejscowym kościele znajduje się najstarsza w Polsce figura NMP Fatimskiej (czytaj TUTAJ). - Każdy pątnik otrzymał poświęcony na początku nabożeństwa dziesiątek różańca w kolorze grupy. Następnie szliśmy z figurą Maryi z kościoła na cmentarz.

W czasie nabożeństwa uczestnicy wysłuchali świadectw ludzi, którzy weszli na drogę odnowy przez Krucjatę Wyzwolenia Człowieka, a na koniec pielgrzymki  będzie można dołączyć do inicjatywy.

Na codzienny program pielgrzymki legnickiej składają się rozważania dotyczące tajemnic różańcowych. Dziś, podczas Mszy św. w Żórawinie pod Wrocławiem, omawiana była tajemnica cudu w Kanie Galilejskiej. - Szczególnym miejscem dla nas każdego roku jest kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Oławie, do którego dzisiaj przybywamy. Będziemy tam przeżywać nabożeństwo pokutne pod przewodnictwem naszego biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego.

Główny nurt pielgrzymki legnickiej wyruszył w drogę w sobotę, 29 lipca, a do celu pątnicy dotrą 7 sierpnia. Wcześniej wyruszyły grupy ze Zgorzelca (25 lipca), z Jeleniej Góry (26 lipca), z Polkowic (27 lipca).