Monstrancja Fatimska w Oleśnicy

ac /inf. pras.

publikacja 30.08.2017 12:53

W sobotę 2 września w oleśnickich świątyniach można trwać na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem wystawionym w niezwykłej monstrancji.

Monstrancja Fatimska w Oleśnicy Monstrancja peregrynuje po Polsce Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Powstała jako dar przygotowany przez Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem i Fundację Aniołów Miłosierdzia. 24 września zostanie uroczyście przekazana przez polskich pielgrzymów jako wotum Polaków dla sanktuarium Matki Bożej w portugalskiej Fatimie. Przedtem peregrynuje przez Polskę w pielgrzymce pokoju – odwiedziła już ponad 70 sanktuariów, parafii, zgromadzeń zakonnych. Monstrancji towarzyszą brazylijskie misjonarki z Fatimy, które w każdym z nawiedzanych miejsc prowadzą uroczysty akt zawierzenia Maryi.

2 września przybędzie najpierw do parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy. O 10.00 w bazylice zostanie odprawiona Msza św., odbędzie się akt zawierzenia Matce Bożej oraz modlitwa różańcowa. Adoracja potrwa do godz. 12:45.

Od 13.30 do 17.00 adoracja będzie trwać w kaplicy sióstr felicjanek; o 18.00 zostanie odprawiona Msza św. w kościele NMP Fatimskiej; w programie również modlitwa różańcowa, medytacja, akt zawierzenia i adoracja do 20.00.
Peregrynacji towarzyszyć będzie zachęta do wsparcia powstającego w Wilnie hospicjum dla dzieci.

– W roku 100. rocznicy objawień fatimskich możliwość modlitwy przed Najświętszym Sakramentem w Monstrancji Fatimskiej jest dla nas szczególnym darem. Serdecznie zapraszamy! – mówi ks. Jan Kudlik, proboszcz oleśnickiej parafii pw. NMP Fatumskiej.

Monstrancja ma kształt figury Matki Bożej, Niewiasty obleczonej w Słonce, która w swoim Niepokalanym Sercu niesie Jezusa. Jej twórcy przypominają, że Jan Paweł II w encyklice „Ecclesia de Eucharistia” nazywa Maryję Niewiastą Eucharystii; papież zauważa, że stała się pierwszym tabernakulum, Mieszkaniem Słowa Wcielonego. Zaraz po Zwiastowaniu wyrusza do Elżbiety, niosąc innym mieszkającego w Niej Boga.

Monstrancja została zaprojektowana i wykonana w pracowni Drapikowski Studio. Znajduje się w niej fragmenty 12 meteorytów (w aureoli) oraz fragment skały księżycowej, wtopiony pod stopami Maryi. Każdy z tych dodatkowych elementów posiada certyfikat NASA.