Święte Wzgórze rozśpiewane

ac

publikacja 18.09.2017 15:00

To tu znajdowała się kolebka Wrocławia - podkreśla pani Krystyna Wilczyńska wspominając o długich dziejach okolic Góry Kaplicznej. Historyczne miejsce zawsze we wrześniu wypełnia się radosnymi dźwiękami.

Święte Wzgórze rozśpiewane Występy scholi Krystyna Wilczyńska

XVI Spotkanie z Poezją i Piosenką Religijną rozpoczęło się na Świętym Wzgórzu Mszą św. Przewodniczył jej ks. Krzysztof Jankowiak – proboszcz parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, na terenie której znajduje się kaplica z figurą Matki Bożej Osobowickiej (przy ul. Lipskiej 17). Ks. Zdzisław Kaleński w homilii nawiązał do rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę – wspominając o opiece Maryi, bez której, jak mówił, wydarzenia historyczne mogły potoczyć się jeszcze gorzej.

Po Eucharystii na scenie obok kaplicy rozpoczęły się występy dzieci. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowali: uczniowie Szkoły Podstawowej nr 21 na Osobowicach, solistka Julia Adryjanek z Wrocławia, schola z parafii pw. św. Walentego w Lubiążu – która gościła na Osobowicach pierwszy raz, lecz jej opiekunka, Anna Zamiar, bywała tu już ze scholą „Maciejki” z Wrocławia. Wystąpiła również schola z kościoła pw. Św. Trójcy przy ul. Krzyckiej oraz, jak zwykle, niezawodne „Klakierki”, które przyjechały z parafii pw. św. Ignacego Loyoli we Wrocławiu pod opieką ks. Jerzego Kity. Gościem specjalnym był Tomasz Krajewski; konferansjerem – Agnieszka Halicka.
– Mieliśmy bardzo dużo atrakcji, zwłaszcza dla dzieci – rysowanie św. Jana Pawła II, wyścigi z jajkiem, rozmaite konkursy – wspomina koordynująca wydarzenie pani Krystyna Wilczyńska, autorka publikacji o Świętym Wzgórzu, wystawy w podziemiach kaplicy na Górze Kaplicznej, kolejnych fotoalbumów. – Spotkania z Poezją i Piosenką Religijną to także okazja, by ludzie poznali niezwykłe dzieje tego miejsca. Zawsze podkreślam, że to tu była kolebka Wrocławia. Zanim jeszcze ludzie zamieszkali na Ostrowie Tumskim, na Osobowicach już tętniło życie.