Była blisko Boga, a przez to blisko człowieka i jego spraw

Karol Białkowski Karol Białkowski

publikacja 15.10.2017 13:03

Rok Jadwiżański w archidiecezji wrocławskiej został oficjalnie zakończony. Mszy św. w bazylice św. Bartłomieja i św. Jadwigi Śląskiej przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, metropolita senior archidiecezji krakowskiej.

Była blisko Boga, a przez to blisko człowieka i jego spraw Kard. Stanisław Dziwisz podczas homilii w bazylice trzebnickiej Karol Białkowski /Foto Gość

W homilii kard. Dziwisz zauważył, że Kościół bardzo często wraca do przeszłości, która pozornie nie ma nic wspólnego z naszą codziennością. - Tak jest również z jubileuszem jadwiżańskim. (...) Rodzi się pytanie: dlaczego to czynimy? Odpowiedź jest dość jasna i prosta: Kościół, do którego mamy przywilej należeć, jest wspólnotą pamięci. Zakorzeniony jest bowiem i wyrasta z dziejów człowieka na ziemi, które stały się dziejami zbawienia. Kościół przede wszystkim nieustannie powraca do wydarzeń związanych z życiem, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa, bo te wydarzenia zaważyły w sposób radykalny na losie wszystkich ludzi - mówił. Podkreślił, że te zbawcze wydarzenia określają naszą teraźniejszość i określają naszą przyszłość, do której zmierzamy.

Metropolita senior krakowski zauważył, że życiorysy wybitnych uczniów Chrystusa są dla nas żywą księgą, pouczają nas, inspirują, byśmy podobnie jak oni - święci i błogosławieni - kroczyli ewangeliczną drogą miłości i służby. - Możemy więc powiedzieć, że cała historia zbawienia i Kościoła leży u fundamentów naszej chrześcijańskiej tożsamości, naszej świadomości, kim jesteśmy i kim powinniśmy być. W nieustannym powracaniu do źródeł pomaga nam zawsze słowo Boże - podkreślił.

Następnie nawiązał do odczytanego fragmentu Ewangelii. - Pozwala nam spojrzeć głębiej na św. Jadwigi życie. ale przede wszystkim pozwala nam skupić uwagę na tym, co najważniejsze w życiu uczniów i uczennic Chrystusa. Św. Łukasz zapisał odpowiedź Jezusa, że Jego matką i braćmi są ci, którzy słuchają słowa Bożego i wypełniają je - tłumaczył. Podkreślił, że w tych słowach odnajdujemy klucz do zrozumienia drogi życia, miłości i służby św. Jadwigi.

Zaznaczył, że prowadziła bardzo głębokie życie duchowe, a w różnych trudnych momentach swojego życia trwała przy Bogu. Następnie opowiadał o jej praktykach religijnych i wpływie na jej życie i postrzeganie świata. - W życiu św. Jadwigi sprawdziła się ewangeliczna reguła, że jeżeli ktoś idzie za Jezusem i stara się Go naśladować w bardzo konkretnych okolicznościach życia, otrzymuje misję, zostaje posłany, by głosić Ewangelię, by pomagać bliźnim, by kochać i służyć. (...) Jadwiga w przeoranych głodem i cierpieniem twarzach ubogich widziała twarz Chrystusa. Była blisko Boga, dlatego była też blisko człowieka i wszystkich jego spraw.

Kard. Dziwisz zaznaczył, że św. Jadwiga wpisała się w pontyfikat św. Jana Pawła II i stała się patronką dnia jego wyboru. Podkreślił, że jest to pamiętny dzień dla wszystkich Polaków. - Jan Paweł II przez cały pontyfikat był świadom tej szczególnej więzi swej papieskiej posługi ze św. Jadwigą. (...)  Był głęboko przekonany o wielkiej roli, jaką święta z Trzebnicy odegrała przy jego wyborze - wspominał i cytował fragmenty papieskich wypowiedzi o tym świadczące.

Dodał, że św. Jadwiga jest szczególną patronką pojednania i pokoju, miłości niewykluczającej nikogo, wznoszącej się ponad barierami i granicami wzniesionymi przez Polaków. - Zbliża Niemców i Polaków. Przypomina swoją otwartą postawą i szerokim spojrzeniem, że wszyscy na świecie jesteśmy dziećmi jednego Boga, jesteśmy braćmi i siostrami. Tak często tę fundamentalną prawdę podważają ciasne nacjonalizmy, niemające nic wspólnego z Ewangelią i chrześcijańskim ideałem życia braterstwa i solidarności.

Zaznaczył, że w roku jubileuszowym prosimy o wstawiennictwo - o pokój we współczesnym, targanym wieloma niepokojącymi wydarzeniami świecie. - Św. Jadwiga to uniwersalna postać, która może nam pomagać w umacnianiu chrześcijańskiej tożsamości w Europie podważanej niejednokrotnie przez szerzący się relatywizm i sekularyzm - dodał. Zaznaczył, że jest to wyzwanie, które stoi przed nami wszystkimi.

- Prosimy ją dziś słowami kończącego się dziś jubileuszu jadwiżańskiego: "Św. Jadwigo, naucz nas głosić Ewangelię miłosierdzia". Prosimy również o orędownictwo św. Jana Pawła II, abyśmy nie lękali się, ale odważnie otwierali na oścież drzwi Chrystusowi i razem z nim umacniali na ziemi Jego królestwo miłości, braterstwa, solidarności i pokoju - zakończył.

W uroczystości wzięło udział wielu biskupów, przełożeni wielu zakonów i zgromadzeń męskich i żeńskich, a także przedstawiciele rządu, władz samorządowych i lokalnych.

Posłuchaj całej homilii:

Wkrótce opublikujemy zdjęcia.