Przez życie w świętej szacie

Maciej Rajfur Maciej Rajfur

publikacja 08.12.2017 15:55

Trzynastu kleryków wrocławskiego seminarium przyjęło sutannę podczas uroczystości obłóczyn w archikatedrze wrocławskiej.

Przez życie w świętej szacie Klerycy III roku podkreślają, że założenie sutanny do zaszczyt, ale i zobowiązanie Maciej Rajfur /Foto Gość

- Piękniejszej uroczystości na obłóczyny wymyślić nie można - mówił bp Jacek Kiciński w homilii, nawiązując do liturgicznie obchodzonej w Kościele uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Biskup podkreślił, że sutanna symbolizuje przejście ze starego do nowego sposobu życia. Ale to nie wszystko. - Uczyńcie wszystko, by ten strój duchowny był nie tylko symbolem, ale także codzienną waszą rzeczywistością. Ilekroć założycie sutannę, pamiętajcie, przechodzimy z człowieka grzesznego do nowego. Ona wyraża codzienne nawrócenie i pragnienie świętości - nauczał bp Jacek.

Jak podkreślał, sutanna nie należy do kleryka czy kapłana. - Cokolwiek otrzymacie dzięki tej szacie, nie jest waszą własnością, bo należy do Chrystusa i Kościoła. Ilekroć ją założycie, tylekroć pamiętajcie, że jesteście Bogu zaślubieni, by być znakiem Bożej miłości - oświadczył kaznodzieja. - Może będzie niewygodna i nie tylko wtedy, gdy przytyjesz, ale dlatego, że stanie się znakiem sprzeciwu wobec świata, symbolem odrzucenia przez innych. Ta święta szata przyniesie wam także wiele radości. Zgromadzi wiele osób wokół was - uczulał biskup.

W homilii nawiązał do liturgii słowa, która tego dnia ukazywała postać Maryi. - Dziś, słuchając słowa Bożego, jesteśmy świadkami dwóch dialogów człowieka z Bogiem. Pierwszy dialog dotyczy Adama, człowieka grzesznego, drugi Maryi, człowieka bezgrzesznego. Te dwie rozmowy są bardzo rożne od siebie. W raju jesteśmy świadkami pewnego dramatu. Człowiek, który żył w harmonii z Bogiem, który doświadczał Bożej miłości, odwraca się od źródła, stawia siebie w miejsce Stwórcy - tłumaczył bp Jacek Kiciński.

Zaznaczył, że po grzechu pierworodnym głos Boga napawa lękiem. Człowiek boi się, wchodzi w przestrzeń niepewności, kłamstwa, egoizmu i myśli tylko o sobie. Bóg natomiast poszukuje człowieka nawet, gdy ten odwraca się od Niego.

- Bóg nie dowierza w to, co się wydarzyło. Pyta Adama: "Czy może zjadłeś z drzewa zakazanego?". Adam boi się stanąć w prawdzie, obwinia o grzech wszystkich, tylko nie siebie. Nawet obwinia o grzech samego Boga: Mówi: "Niewiasta, którą postawiłeś przy mnie...". Ewa też nie szuka w sobie winy. Tłumaczy się: "Wąż mnie zwiódł". Po grzechu nikt nie mówi o swojej winie - analizował biskup.

Nawiązując do Maryi, stwierdził, że w Jej dialogu z Bogiem nie ma lęku ani strachu. Matka Boża oddała się Bogu do dyspozycji. W ten sposób stała się nowym rajem, w którym wyrosło nowe drzewo życia - Jezus Chrystus. Jako Niepokalana urodziła Syna Bożego, w którym mamy na nowo dostęp do raju

Biskup Kiciński pytał zgromadzonych na Mszy św., kim jest dla nich Maryja i czego uczy każdego człowieka. - Na pierwszym miejscu uczy nas jako wspólnotę Kościoła, jak mamy prowadzić dialog z Bogiem. Zasady są bardzo proste: wiara, pokora, ufność, odwaga i postawa miłości. Maryja pokazuje nam także, jak zachować wierność. Najważniejsze to rozważać słowo Boże, potem zachować jedność z Bogiem, następnie odkrywać wolę Boga w codzienności i na końcu trwać pod krzyżem pomimo ciemności - wymieniał bp Jacek.

Jak dodał, Matka Boża uczy nas świadczyć o Bożej miłości oraz służby Bogu i Kościołowi. Jako drugie imię wybrała sobie przecież: Służebnica Pańska. - Wiem, że czekaliście długo na ten moment. Wiem, jaka była wasza droga, tym bardziej raduje się moje serce, że mogę uczestniczyć w imieniu Kościoła w tym ważnym momencie. Weszliście na kolejny etap drogi do kapłaństwa. Zaś kapłaństwo to uczestnictwo w rozdawaniu owoców z drzewa życia, którym jest Kościół Chrystusowy. Tymi owocami jest posługa sakramentalna - podsumował bp Jacek.

Sutannę tego dnia w katedrze wrocławskiej przyjęli klerycy: Michał Adamkowski, Dorian Dawidziak, Szymon Kocemba, Natan Korsak-Kędzierski, Jan Kutkowski, Michał Marciniak, Paweł Pawliszko, Przemysław Pulnik, Arkadiusz Rurański, Mateusz Smaza, Michał Staszak, Marcin Wachowicz oraz Aleksander Radzikowski.

Co mówią o tej ważnej dla nich uroczystości obłóczyn? Przeczytaj:

Zobacz galerię zdjęć z obłóczyn TUTAJ.