Polska czeka na ESM. Zapraszamy do Wrocławia

Karol Białkowski Karol Białkowski

publikacja 31.12.2017 15:32

Coraz częściej bracia z Taizé wspominają o chęci zorganizowania kolejnego Europejskiego Spotkania Młodych w naszym kraju. Stolica Dolnego Śląska wystosowała zaproszenie już ponad trzy lata temu.

Pochodzący z Wrocławia br. Wojtek Jerie zapowiedział podczas spotkania z księżmi, klerykami i siostrami zakonnymi, że Europejskie Spotkanie Młodych wkrótce zawita po raz kolejny do Polski. Dotychczas dwa razy ESM odbyło się we Wrocławiu oraz po jednym razie w Warszawie i Poznaniu.

Te słowa dają nadzieję, że zaproszenie, które wystosowano z Wrocławia trzy lata temu, wreszcie doczeka się pozytywnej odpowiedzi. Wydaje się, że kolejna wizyta braci i młodzieży w stolicy Dolnego Śląska pozwoli odświeżyć tradycję tych spotkań. Wielu z tych, którzy przygotowywali poprzednie wrocławskie spotkania, dziś już jest dojrzałymi rodzicami, których dzieci są uczestnikami spotkań europejskich.

To właśnie w tych młodych jest na tyle dużo entuzjazmu, że ESM może być wyjątkowe na przestrzeni ostatnich lat. Dość powiedzieć, że zarówno w 1989 r. jak i w 1995 r. miejsc w rodzinach było więcej niż uczestników. A przyjeżdżało ich wtedy znacznie więcej, nawet ok. 100 tys.

To będzie też okazja, by pokazać po raz kolejny, że "miasto spotkań", jak mówił o Wrocławiu św. Jan Paweł II, jest wycinkiem całej polskiej rzeczywistości - pełnej otwartości, szacunku i przywiązania do Chrystusa. Zwłaszcza to ostatnie może być ważnym sygnałem dla młodych z całego kontynentu, że warto pielęgnować chrześcijańskie wartości w zjednoczonej Europie.

W ubiegłym roku pokazaliśmy to światu podczas Światowych Dni Młodzieży. Kiedy będziemy mogli to zrobić po raz kolejny? Może już w 2019 r.? Decyzja zostanie ogłoszona dokładnie za rok - 30 grudnia 2018 r. w Madrycie.

Poniżej krótkie przypomnienie:

6 listopada 2014 r. Rada Miasta Wrocławia przyjęła stanowisko:

"Do Taizé przybywa się jak do źródła" - powiedział Jan Paweł II, odwiedzając Taizé. Chcielibyśmy zaczerpnąć z tego źródła, które jednoczy chrześcijan i jest otwarte na wszystkich ludzi. Dlatego w imieniu mieszkańców naszego Miasta serdecznie zapraszamy Wspólnotę Taizé wraz z przeorem, Bratem Aloisem, do zorganizowania Europejskiego Spotkania Młodych we Wrocławiu.

Zapraszamy do Wrocławia, który jest miastem spotkania. Pragniemy spotkać się z Braćmi i młodymi, którzy przyjadą na to wydarzenie tradycyjnie pod koniec roku. Gościliśmy młodych oraz Braci już dwukrotnie. Niech nasze zaproszenie oraz samo Europejskie Spotkanie Młodych po raz trzeci we Wrocławiu będzie dowodem naszej bliskości ze Wspólnotą Taizé i z jej przesłaniem - poszukiwaniem tego, co łączy. (czytaj TUTAJ)

Jeszcze przed Bożym Narodzeniem 2014 r. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, luterański biskup Ryszard Bogusz, przewodniczący oddziału wrocławskiego Polskiej Rady Ekumenicznej oraz Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia wystosowali oficjalne zaproszenia do br. Aloisa, przeora Taizé, by jedno z kolejnych Europejskich Spotkań Młodych zorganizowane zostało w stolicy Dolnego Śląska (czytaj TUTAJ). Motywując zaproszenie, abp Kupny pisał, że młodzież przyjeżdżając do Wrocławia po raz trzeci (wcześniej 1989 i 1995 r.), odwiedziłaby miasto to samo, ale nie takie samo.