Wrocławscy wojownicy na starcie

Maciej Rajfur Maciej Rajfur

publikacja 17.01.2018 19:20

Wieczór filmowy z męską dyskusją był dopiero początkiem. Powstają zręby wrocławskiej wspólnoty "Przymierze Wojowników".

Wrocławscy wojownicy na starcie Dyskusja w małych grupkach po filmie Maciej Rajfur /Foto Gość

We wtorek 16 stycznia w kinowej sali parafii pw. Chrystusa Króla we Wrocławiu 20 mężczyzn obejrzało produkcję pt. „Odważni”. Następnie w grupach dyskutowali o filmie, ale także przywództwie, do jakiego Bóg powołuje mężczyznę.

- Nasze spotkanie było wstępem do regularnej formacji we wspólnocie. Na razie „Droga Odważnych” zaczyna się od portalu odważni.pl. Zachęcamy mężczyzn, by się na nim zarejestrowali, a codziennie będą otrzymywać od nas różne formacyjne treści w postaci tekstów, fragmentów z Pisma Świętego, filmików itd. w cotygodniowych tematycznych cyklach. Chcemy, by w stolicy Dolnego Ślaska zawiązała się wspólnota z regularną, comiesięczną Mszą św. dla mężczyzn - informuje Sławomir Leszczyński, krakowski lider Przymierza Wojowników, który poprowadził wieczór filmowy we Wrocławiu.

Jak dodaje pierwsze spotkanie było niezobowiązujące. Liderzy z Krakowa, którzy tworzą zręby we Wrocławiu podkreślają, że chodi o spokojne, ale konsekwentne zaangażowanie się w projekt.

- Mężczyźni to obserwatorzy, nie rzucają się w od razu, by się zaangażować. Najpierw sprawdzają czujnie, czego się podejmują, dlatego "Droga Odważnych", którą im proponujemy jest odkrywana etapami i wymaga zaufania. Nie wszystko okazuje się jasne i wiadome od razu, nie określamy na przykład, co ludzie będą robić za pół roku lub za rok, tylko zachęcamy do pracy nad sobą małymi krokami, lecz regularnie - wyjaśnia S. Leszczyński.

Zaznacza, że "Przymierze Wojowników" nie ma konkretnego charyzmatu. Czerpią oni z całego bogactwa Kościoła i nie zamykają się na jakieś konkretne formy modlitwy -  Jest u nas i adoracja, i Msza św., i modlitwa uwielbienia poprzez śpiew - mówi krakowski lider.

Jego zdaniem niewiele istnieje w Polsce wspólnot formujących jedynie mężczyzn, a widać ogromne zapotrzebowanie. Mężczyźni w Kościele mają mało miejsca. Przestrzeń dla nich jest nienasycona. A muszą oni gdzieś zdobywać siłę, żeby być lepszymi mężami i ojcami.

- W „Przymierzu Wojowników” dotykamy przestrzeni dotyczących jedynie męskich serc - tłumaczy S. Leszczyński.

Pierwsza Eucharystia dla mężczyzn w ramach projektu "Droga Odważnych" zostanie odprawiona 25 stycznia w parafii pw. św. Mikołaja u ojców paulinów. Z naszych informacji wynika, że opiekę duchową nad tworzącą się wspólnotą ma sprawować o. Augustyn Pelanowski.

Wspólnota, która funkcjonuje już w innych miasta Polski, np. w Krakowie i Warszawie, opiera się na czterech dewizach, które tworzą fundament:

  • 1. Wojownik uczy się od swojego Mistrza Jezusa i Go naśladuje.
  • 2. Wojownik jest odpowiedzialnym zaangażowanym mężem i ojcem.
  • 3. Wojownik trwa przy swoich wojownikach (braterstwo).
  • 4. Wojownik ma zdrowy stosunek do rzeczy i pracy.

Jeśli chcesz zostać wrocławskim wojownikiem Pana Boga, wejdź na stronę www.odwazni.pl i podejmij Drogę Odważnych. Więcej informacji o wspólnocie znajdziesz TUTAJ.