By żyli z dobrocią

Karol Białkowski Karol Białkowski

publikacja 01.02.2018 10:33

Odpowiednie prowadzenie dzieci i młodzieży pozwala im odkrywać nowe talenty. Niektórymi z nich chwalili się uczniowie Zespołu Szkół Salezjańskich w dniu wspomnienia patrona szkoły, św. Jana Bosco.

By żyli z dobrocią Uroczystościom towarzyszył sekstet dęty złożony z oficerów Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych. Karol Białkowski /Foto Gość

Świętowanie rozpoczęła Msza św. w kościele salezjanów pw. św. Michała Archanioła. W homilii przełożony Inspektorii Wrocławskiej księży salezjanów ks. Jarosław Pizoń zaznaczył, że święto Jana Bosco, to święto przede wszystkim ludzi młodych, tych, którzy go poznali i pokochali.

Ksiądz inspektor przypomniał zebranym, że ten święty całe swoje życie oddał dzieciom i młodzieży. - Myślę, że wiemy, że pierwszym i najlepszym wychowawcą jest Pan Bóg i to w Jego imieniu wychowuje nas Jezus, to w Jego imieniu został znaleziony w północnych Włoszech, w Piemoncie, mały Jan Bosco. I w jego imieniu działają wychowawcy tacy, jak nasi rodzice i wszyscy, których spotykamy na naszej drodze. Oni pochodzą od Boga - przekonywał.

Tłumaczył też, że Jan Bosco w swej pokorze w imieniu Pana Boga zatroszczył się o najbardziej potrzebujących. Podkreślił, że było tak kiedyś, ale jest również teraz, we Wrocławiu na Ołbinie. - Wszyscy, którzy otaczamy was naszą troską, jesteśmy w imieniu Pana Boga, w duchu ks. Bosco, wychowawcami dobrymi. Chcemy być jeszcze lepszymi - zapewniał. - Wierzymy w was i pragniemy wam towarzyszyć w drodze, w rozwoju, tak jak to robił ks. Bosco

Ks. J. Pizoń przypomniał też, że ks. Jan Bosco budował otwarte ośrodki, oratoria - na Boga, na radość, na intelekt, na przyjaźń i na wzrost w powołaniu. - Takie dzieła tworzą bardzo piękną młodzież, w którą ks. Bosko wierzył do końca.

Na zakończenie cytował samego świętego, który zachęcał do życia z dobrocią. "Byłem narażony na odkrywanie dobra w młodych, poranionych ludziach. I dzisiaj mogę powiedzieć, wygrałem ciężką bitwę o duszę, o dobro (...). Gdybyśmy mogli wziąć w ramiona dobra cały świat..." - pisał ks. Bosco.

Posłuchaj całej homilii:

Druga część uroczystości odbyła się w budynku salezjańskiej podstawówki.W pierwszej części zaprezentowała się szkolna orkiestra dęta. To był pierwszy występ młodych muzyków, bowiem przedsięwzięcie jest realizowane od zaledwie trzech miesięcy. Jak zaznacza dyrygentka Ewelina Dąbrowska, dla większości dzieci to pierwszy kontakt z instrumentami i nutami.

Po krótkich przemówieniach zaproszonych gości z koncertem wystąpił sekstet dęty, składający się z oficerów Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych, a następnie swoje niezwykłe umiejętności zaprezentowali sami uczniowie w ramach wydarzenia, które odbyło się pod nazwą "Bosco Talent".

W Zespole Szkół Salezjańskich "Don Bosco" - od przedszkola, przez podstawówkę, gimnazjum, po liceum - uczy się obecnie ok. 400 osób. Placówka w obecnym kształcie funkcjonuje we Wrocławiu od września 2017 r. i ma charakter publiczny (bezpłatny).

Uczniom, nauczycielom oraz kapłanom towarzyszył w czasie świętowania kard. Henryk Gulbinowicz.