Chodzi o miłość

Agata Combik Agata Combik

publikacja 02.02.2018 16:36

W święto Ofiarowania Pańskiego osoby życia konsekrowanego odnowiły swoje oddanie Bogu podczas Mszy św. odprawionej w katedrze pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego.

Chodzi o miłość Odnowienie profesji rad ewangelicznych Agata Combik /Foto Gość

Na uroczystości – w której wzięli udział także arcybiskupi seniorzy kard. Henryk Gulbinowicz i Marian Gołębiewski oraz bp Andrzej Siemieniewski i bp Jacek Kiciński – zgromadzili się przedstawiciele różnych instytutów i form życia konsekrowanego.

– Nasze dzisiejsze świętowanie wpisuje się w setną rocznicę odzyskania niepodległości naszej ojczyzny – mówił, witając wszystkich ks. Bogdan Giemza SDS. – W historię archidiecezji wrocławskiej nie tylko od wielu lat, ale także od wielu wieków znacząco wpisuje się działalność wielu wspólnot zakonnych męskich i żeńskich. Zwłaszcza po zakończeniu II wojny światowej osoby konsekrowane bardzo czynnie angażują się w formację duchową społeczeństwa i troszczą się o to, by prawdziwe oblicze Boga, który jest miłością, promieniowało w sercach wszystkich Dolnoślązaków. Dziś dziękujemy Bogu za każdą osobę konsekrowaną, jak również za różnorakie dzieła prowadzone przez wspólnoty zakonne na Dolnym Śląsku.

Ks. B. Giemza przypomniał, że luty to we Wrocławiu także czas biskupich jubileuszy – abp Józef Kupny święcenia biskupie otrzymał 4 lutego 2006 r., bp Andrzej Siemieniewski – 11 lutego 2006 r., kard. Henryk Gulbinowicz – 8 lutego 1970 r., a 2 lutego 1976 r. odbył się jego ingres do katedry wrocławskiej.

W homilii o. Paweł Tokarz OFM Cap przypomniał, że w archidiecezji wrocławskiej pełni posługę 1200 osób konsekrowanych – w tym 830 sióstr (w 28 zgromadzeniach czynnych, 3 klauzurowych), 350 członków męskich zgromadzeń zakonnych (jest ich 18); są też świeckie osoby konsekrowane oraz przedstawiciele indywidualnych form życia konsekrowanego, W Polsce mamy 33 tys. osób konsekrowanych. – Dziękujemy Bogu za dar powołania; mamy też okazję, by odnowić nasze ofiarowanie się Bogu – mówił. Wskazał na różnorodność dostrzegalną w „wielobarwnym ogrodzie życia konsekrowanego”, ale i to, co łączy: wspólne powołanie do naśladowania Jezusa Chrystusa, wskazywanie swym życiem na ostateczne przeznaczenie każdego człowieka. – W naszym życiu zakonnym, wypełnianiu ślubów, reguł, konstytucji chodzi przede wszystkim o miłość, o wydoskonalenie się w miłości. To jest nasze główne powołanie w tych wielu charyzmatach, które otrzymaliśmy od Boga: wydoskonalić się w miłości – podkreślał. – Powstaje pytanie, czy moja modlitwa, moje życie zakonne, wypełnianie ślubów prowadzi do wzrastania w miłości? Sama reguła i prawo nie wystarczy. Potrzebna jest z naszej strony otwartość na Ducha Świętego. Bóg Ojciec przez Ducha Świętego rozlewa miłość w naszych sercach. To Duch Święty jest źródłem miłości – dodał, wspominając, że to Trzeciej Osobie Boskiej poświęcony jest obecny rok liturgiczny.

O. Paweł Tokarz podzielił się doświadczeniem kapucyńskiej posługi – w głoszeniu słowa Bożego, w towarzyszeniu wspólnotom formacyjnym. – Nasze życie jest ukierunkowane ku służbie – mówił.

Podczas Mszy św. osoby konsekrowane odnowiły swoją profesję zakonną. – Dziękuję wam za wszelkie dobro, jakie otrzymujemy poprzez was… Chcę wam życzyć, byście w posługach, jakie pełnicie, choćby najmniejszych, widzieli także swoją drogę do świętości – mówił abp Józef Kupny.

W modlitwie pamiętano o Danucie Meloch, która dokładnie 10 lat temu, 2 lutego 2008 r., jako pierwsza osoba w archidiecezji wrocławskiej przyjęła konsekrację dziewic. – To był najszczęśliwszy etap mojego życia – mówi. – Dostrzegam, że im więcej lat upływa, tym więcej niespodzianek Pan Bóg ma dla człowieka. Chrystus stał się dla mnie Kimś najbardziej ukochanym, najdroższym.