Powitali Króla, poznawali Kościół

Agata Combik Agata Combik

publikacja 25.03.2018 21:25

Po Eucharystii we wrocławskiej katedrze na uczestników Niedzieli Młodych czekało mnóstwo propozycji.

Powitali Króla, poznawali Kościół W Vocation Cafe Agata Combik /Foto Gość

Mogli posilić się pożywną grochówką, korzystając z „poczęstunku w Józefowie” – na dziedzińcu pałacu arcybiskupiego; udać się do Strefy Miłosierdzia, do Vocation Cafe czy na jeden z kilku warsztatów.

– Pomysł na tegoroczną Niedzielę Młodych pochodzi od samej młodzieży. Przygotowywaliśmy się do dzisiejszego wydarzenia od września – mówi ks. Zbigniew Kowal. – Najważniejszym miejscem jest Strefa Miłosierdzia w kościele pw. św. Krzyża, gdzie trwa tam adoracja Najświętszego Sakramentu w Monstrancji Fatimskiej. Ta monstrancja pokazuje, jak Maryja jest blisko Jezusa i do jakiej bliskości my jesteśmy zaproszeni. Z kolei Idea Vocation Cafe, rodzaju „kawiarenki powołaniowej”, jest wzorowana trochę na tym, co się działo w Krakowie podczas ŚDM. To przestrzeń, w której młodzi mogą się spotkać, coś więcej dowiedzieć się o Kościele, jego bogactwie, różnorodności; mogą skorzystać także z poczęstunku w Józefowie i wziąć udział w różnych warsztatach.

W Vocation Cafe w auli PWT młodzi mogli skosztować pysznych „ciast z przesłaniem”, przygotowanych przez różne zgromadzenia zakonne – które „na słodko” promowały życie konsekrowane, odwiedzić stoiska kleryków, sióstr, kilku duszpasterstw akademickich Ruchu Światło-Życie, młodzieży spotykającej się na Górze Tabor – czyli Ślęży. Można było usłyszeć o pielgrzymce jasnogórskiej, o KSM, porozmawiać z salezjanami oraz osobami idącymi drogą życia małżeńskiego.

Można było wziąć udział w spotkaniu „Bóg Jest Działa – rap i wiara” (prowadzone przez młodych z „Ślęża - Góra Tabor Młodych” wraz z księdzem Jakubem Bartczakiem), w Warsztatach Uwielbienia Pana Boga tańcem, warsztatach poświęconych „odkrywaniu głębi w kobiecości” czy warsztacie języka migowego.

– Może ktoś po takim spotkaniu odkryje w sobie takie powołanie, by nauczyć się tego języka i być jakby pomostem między światem słyszących a niesłyszących… We Wrocławiu mamy jedno z prężniejszych w Polsce duszpasterstw dla niesłyszących, to bardzo ważna część wrocławskiego Kościoła. Można wiele się od tych osób nauczyć – mówi ks. Z. Kowal.

– Udało się tu dziś zgromadzić mnóstwo wspólnot; Niedziela Młodych to wspaniałe doświadczenie spotkania z Bogiem i ludźmi – mówi Daniel Duś. – Jako Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zaprosiliśmy młodych na warsztaty o wspólnocie: Ecclesia Tower Band. Uczestnicy dzielą się na grupki i doświadczają bardzo namacalnie, że w grupie można zrobić więcej niż w pojedynkę. Osoby losowo wybrane mają wykonać jakieś zadanie różnymi technikami, np. poprzez pantomimę, wymagającymi współpracy. Doświadczają choćby tego, że jednym palcem można podnieść osobę ważącą ponad 60 kg – jeśli tego „jednego palca” używa każda z 15 osób.

Marta Francuz ze Wspólnoty Przymierza Rodzin Mamre, z Duszpasterstwa Młodych Trójkąt prowadziła spotkanie o nazwie „Studnia – warsztaty poszukiwania głębi w kobiecości”. – Zatrzymałyśmy się z dziewczętami nad ewangeliczną sceną spotkania Jezusa z Samarytanką przy studni. Zastanawiałyśmy się do jakiej relacji zaprasza kobietę Pan Jezus. Odkrywałyśmy, że nie możemy zostawać na płyciźnie naszej kobiecości – tłumaczy. – Czeka nas głębia, czeka nas woda życia, piękna więź z Chrystusem, do której On sam nas zaprasza. Rozmawiałyśmy o tym, w jaki sposób poznawać siebie jako kobietę, odkrywać to, kim jestem; nie pozostawać tylko na poziomie kreowania swojego wizerunku tak, jak tego oczekuje od nas świat. Celem warsztatu było odkrycie swoich talentów, darów, które sprawiają że jesteśmy na Jego obraz. Chodziło o „kobiece talenty” – związane na przykład z wrażliwością, zdolnością do uczynności, wnoszenia w świat dobra i piękna. Jesteśmy jedyne, niepowtarzalne i możemy się tym dzielić.

Podczas Niedzieli Młodych można było wziąć udział w akcji „sucha bułka” zorganizowanej przez siostry elżbietanki oraz w ich jarmarku wielkanocnym. – Prowadzimy jadłodajnię dla ubogich, bezdomnych na Ostrowie Tumskim – mówi s. Elżbieta. – Na naszym kiermaszu mamy różne ozdoby wielkanocne wykonane przez naszych wolontariuszy. Dochód ze sprzedaży przeznaczony będzie na zorganizowanie śniadania wielkanocnego dla naszych podopiecznych. Odbędzie się ono w samą niedzielę wielkanocną, a poprzedzi je o 10.30 Msza św. pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego – który w tym tygodniu poprowadzi również specjalne rekolekcje dla bezdomnych.

Hasłem tegorocznego Światowego Dnia Młodzieży były słowa zaczerpnięte z orędzia papieskiego: „Nie bój się Maryjo, znalazłaś łaskę u Boga”. Spotkanie zakończyło uroczyste błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem i modlitwa uwielbienia w kościele św. Krzyża.

Zobacz także TUTAJ