Eksplozja radości u św. Maurycego

Agata Combik Agata Combik

publikacja 12.04.2018 20:36

Niemal 300 młodych pasjonatów muzyki wzięło udział w VIII Międzyszkolnym Festiwalu Piosenki Religijnej "Chwalmy Pana w rytmie... Alleluja".

Eksplozja radości u św. Maurycego Schola z parafii pw. św. Jana Apostoła we Wrocławiu-Zakrzowie Agata Combik /Foto Gość

I miejsce zajęły dzieci ze SP nr 91 we Wrocławiu, II – z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek we Wrocławiu, III – z wrocławskiej SP nr 1 (z piękną piosenką „Rozmowa ze św. Józefem”).

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali wyróżnienia. Każdy z zespołów, jak podkreśliło jury, wniósł w muzyczne wydarzenie jakiś niepowtarzalny rys – a zdarzały się w tym gronie grupy z pokaźnym dorobkiem, jak i ekipy dopiero nabierające doświadczenia.

– Nasza schola z parafii pw. św. Jana Apostoła z wrocławskiego Zakrzowa została zawiązana w zeszłym roku (wkrótce zorganizowany zostanie konkurs na nazwę dla niej). Dziś miała swój debiut przed szerszą publicznością – mówi ks. Tomasz Kowalski. – Zaprezentowaliśmy piosenkę, w której wyrażamy radość z tego, że Pan Jezus każdego z nas powołuje – „Jestem rybakiem Pana”.

Schola złożona w większości, choć nie tylko, z dziewczynek ok. 10. roku życia, śpiewa co tydzień na „dziecięcej” Mszy św. niedzielnej, a także na różnych uroczystościach. – Niektóre osoby grają na skrzypcach, na flecie, gitarach, werblu, perkusji. Mamy w planach zorganizowanie koncertu, podczas którego będziemy wielbić Pana – dodaje ks. Tomasz. – Gdy dzieci były zachęcane, by dołączyć do scholi, zwykle w pierwszej chwili nie reagowały entuzjazmem. Ale gdy już ktoś raz przyszedł na sobotnią próbę, zakosztował radości, jaka tam panuje, to zwykle zostawał. Mamy już ponad 30 osób i cały czas zgłaszają się nowi chętni. Bardzo ważną rolę pełni pani Karolina, która profesjonalnie uczy śpiewu.

Członkowie scholi z Zakrzowa, pałaszujący pączki i brykający przed kościołem, tłumaczą, że przy wielu piosenkach oprócz śpiewania także tańczą. Najbardziej lubią „Do góry, do góry” oraz „Jestem rybakiem Pana”. Trema? „Nie mamy!” – krzyczą chórem.

Festiwal zorganizowały Szermiercza Sportowa Szkoła Podstawowa nr 85 im. prof. Mariana Suskiego oraz parafia św. Maurycego. Towarzyszył mu tym razem konkurs plastyczny poświęcony św. Stanisławowi Kostce. Magdalena Skuza, katechetka, koordynatorka festiwalu, podkreśla, że szkoła świętuje 40-lecie powstania klas szermierczych. Wśród różnych atrakcji towarzyszących spotkaniu nie brakło także pokazu tego sportu.

– Byłem uczniem tej szkoły, teraz sam uczę w niej szermierki. Jestem ponadto czynnym zawodnikiem – mówi Paweł Szumielewicz. – To w SP nr 85 (do której przedtem chodziła moja mama) zaraziłem się pasją do tej dyscypliny sportu, bardzo pięknej, szlachetnej, cieszącej oczy widowni. Zajmuję się nią już od 22 lat. Dziś prezentowaliśmy ją dzieciom w ramach festiwalu razem z Andrzejem Rządkowskim, wybitnym zawodnikiem, wielokrotnym reprezentantem kraju na mistrzostwach Europy, świata, wielokrotnym medalistą. Nasz klub szermierczy „Wrocławianie” to jeden z czołowych klubów w Polsce. 8 razy udało nam się zdobyć tytuł mistrza Polski w ciągu ostatnich 10 lat.

Pan Paweł przypomina, że termin „szermierka” odnosi się do trzech rodzajów broni: szabli, szpady i floretu. Różnice dotyczą m.in. pól trafienia. Wrocławska szkoła specjalizuje się we florecie.

*

Wyniki konkursu plastycznego "Święty Stanisław Kostka w oczach dziecka":

I miejsce: Wiktoria Morawska (SP św. Jadwigi Śl. w Żernikach Wrocławskich), Hanna Piotrowska (Szermiercza Sportowa SP nr 85 im. prof. Mariana Suskiego we Wrocławiu);

II miejsce: Sandra Nowakowska (Szermiercza Sportowa SP nr 85 im. prof. Mariana Suskiego we Wrocławiu), Filip Usiński (SP w Kostomłotach);
III miejsce: Amelia Żelek (SP nr 1 w Trzebnica), Marta Pająk (SP w Chrząstawie). Przyznano ponadto 26 wyróżnień.

Eksplozja radości u św. Maurycego   Laureaci ze SP nr 91 we Wrocławiu Agata Combik /Foto Gość