Krakowska integracja

kl. Adrian Gałuszka

publikacja 18.04.2018 09:46

Klerycy z wrocławskiego seminarium odwiedzili swoich kolegów z diecezji krakowskiej i bielsko-żywieckiej. Ks. rektor Janusz Mastalski, "wrocławian", nazywał tę chwilę początkiem wielkiej przyjaźni wspólnot.

Krakowska integracja Wizyta w Krakowie to początek współpracy między seminariami. kl. Adrian Gałuszka

Do Krakowa udała się cała wrocławska wspólnota seminaryjna z księżmi moderatorami. W progu Arcybiskupiego Seminarium Duchownego przywitał kleryków i wychowawców gospodarz miejsca, rektor ks. Janusz Mastalski. To postać znana we Wrocławiu, bo przed dwoma miesiącami w wygłosił rekolekcje wielkopostne w seminarium.

Na dobry początek spotkania klerycy i opiekunowie obu seminariów modlili się wspólnie podczas Eucharystii. Ks. Janusz Mastalski nazwał we wstępie ten moment tę chwilą początkiem wielkiej przyjaźni naszych wspólnot. W homilii w-ce rektor seminarium krakowskiego, ks. Mateusz Hosaja mówił o radości płynącej z kroczenia drogą ku kapłaństwu pomnażaną przez realizowanie jej w jedności z braćmi.

Kolejnym punktem wizyty był wspólny posiłek i czas rekreacji ze współbraćmi z Krakowa. Oprócz rozmów przy kawie była okazja do odwiedzenia kilku miejsc w Krakowie. Szczególnym punktem była wizyta w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich przy Franciszkańskiej 3, Sali Okna Papieskiego i Sali Kolumnowej oraz tej części kurii krakowskiej, gdzie zwyczajowo dostęp mają tylko jej pracownicy, czy sam gospodarz, a więc abp Marek Jędraszewski.

Podczas wspomnianych już rekolekcji wielkopostnych wygłoszonych przez ks. Mastalskiego w we wrocławskim seminarium, klerycy i opiekunowie kilkukrotnie słyszeli serdeczne zaproszenie na „grilla do Krakowa”, co zostało zrealizowane w ogrodzie krakowskiego seminarium.

Ostatnim punktem wizyty było uroczyste przekazanie "Dokumentu Przyjaźni" podpisanego przez księży rektorów rektor ks. Janusza Mastalskiego i ks. Kacpra Radzkiego, które stało się oficjalnym rozpoczęciem współpracy bratnich wspólnot.