Powołani do niepłodności?

inf. prasowa, oprac. kb

publikacja 23.04.2018 10:46

Każde rekolekcje są czasem na spotkanie z Bogiem, modlitwę i refleksję. Ta propozycja jest o tyle szczególna, że dotyczy bardzo wrażliwego i trudnego tematu.

Powołani do niepłodności? Niepłodność nie jest łatwym tematem dla małżonków. Ciężko się z nią pogodzić i odnaleźć w nowej rzeczywistości. Tomasz Gołąb /Foto Gość

Trudności z poczęciem, oczekiwanie na upragnione dziecko może dotknąć każde małżeństwo, każdego mężczyznę i każdą kobietę. Taka sytuacje spada zawsze na męża i żonę bardzo niespodziewanie zwykle w momencie, gdy w życiu przychodzi już czas i pragnienie "na dziecko", a inne sprawy wydają się uporządkowane.

Rekolekcje "Powołani do niepłodności?" odbędą się w dniach 18-20 maja w Kluczborku, w Domu Rekolekcyjnym Księży Sercanów. Prowadzone będą przez ks. Gabriela Pisarka SCJ oraz Bernadettę i Krzysztofa Franków. Spotkanie przeznaczone jest dla małżeństw sakramentalnych (warunek konieczny), które są na każdym z możliwych etapów trudności z naturalnym poczęciem. Plan rekolekcji przewiduje miejsce i czas na konferencje, świadectwo i dialog małżonków oraz modlitwę (Eucharystia, adoracja Najświętszego Sakramentu).

"To naturalne, że każdy z nas snuje plany. To naturalne, że małżeństwo planuje dzieci. Niektórym udaje się to szybko, inni starają się dłużej. W pewnym momencie z niepokojem zauważamy, że coś jest nie tak, że to za długo trwa, że ten aspekt naszego życia nie idzie według planu. Zaczynamy się stresować. Wszystkie pary dookoła zachodzą w ciążę, a my ciągle czekamy na te upragnione "dwie kreski" na teście ciążowym. Próbujemy działać na własną rękę: diety, aktywność fizyczna, wakacje - żeby się odprężyć, zrelaksować" - piszą w zaproszeniu państwo Frankowie.

"Jeśli jednak to nic nie daje, sięgamy po poradę lekarską i zaczynamy serię badań, częste wizyty w gabinetach, monitorujemy cykl. To bardzo czasochłonne, ale chcemy wiedzieć co jest nie tak. No i następuje diagnoza: niepłodność. A po niej często w pierwszej chwili szok, załamanie, zwątpienie. Po pewnym czasie pojawia się gotowość do podjęcia konkretnego działania. Leczenie może trwać krótko i być skuteczne. Może też ciągnąć się w nieskończoność i być powodem do kolejnej frustracji, depresji, kłótni z małżonkiem i z Bogiem. Dlaczego my? Dlaczego nas dotykasz tym cierpieniem? Czyż nie byliśmy Ci wierni cały ten czas? Boże, czy nie zasługujemy na dzieci? Czy nie chcesz, żebyśmy byli rodzicami?" - dodają.

Podkreślają, że w czasie tych rekolekcji chcą opowiedzieć swoją historię, zachęcić do rozmowy między sobą, wysłuchania konferencji, a przede wszystkim chcemy do otwarcia się na przyjmowanie woli Bożej.

Informacje o zgłoszeniach i kosztach udziału można znaleźć TUTAJ.

Prowadzący:

Gabriel Pisarek SCJ - sercanin, od początku swojej kapłańskiej posługi związany z małżonkami i nastawiony na pracę z nimi. Autor książek i artykułów o tematyce duchowej i małżeńskiej, wieloletni redaktor naczelny czasopisma "Czas Serca". Od 2016 roku w Kluczborku, gdzie koncentruje się na pracy z małżeństwami.

Krzysztof i Bernadetta Frankowie - są z Wrocławia, po ślubie 7 lat. Na co dzień ona jest kierownikiem działu finansowego w międzynarodowej korporacji, a on kierownikiem projektu w dużej firmie deweloperskiej. Od kilku lat są członkami wspólnoty małżeńskiej Equipes Notre Dame. Będą opowiadać o swoim doświadczeniu przeżywania trudności z poczęciem.