Przyjaciel Boga i każdego człowieka

Maciej Rajfur Maciej Rajfur

publikacja 11.05.2018 11:49

Postać św. Jana Pawła II przybliżył młodzieżom podczas konkursu o papieżu Polaku bp Jacek Kiciński.

Przyjaciel Boga i każdego człowieka Uczestnicy konkursu podkreślali, że najważniejszym elementem ich spotkania jest Msza święta Maciej Rajfur /Foto Gość

Na Ostrowie Tumskim Szkoła Podstawowa nr 8 we Wrocławiu przeprowadziła X Międzyszkolny Konkurs „Św. Jan Paweł II - nasz papież”.

- Chcielibyśmy, by 40 lat po wyborze Jana Pawła II uczniowie bliżej poznali jego postać, by przeczytali słowa skierowane do nich, by Ojciec Święty nie był dla nich kimś odległym, lecz kimś bliskim, autorytetem, człowiekiem, który uczy, jak we współczesnym świecie zachować takie wartości, jak miłość, dobro i 
szacunek - mówi Dorota Tylek, organizator konkursu.

Celem całego przedsięwzięcia jest przybliżenie sylwetki i nauczania Jana Pawła II dzieciom, rozwijanie wrażliwości dzieci oraz kształtowanie postawy moralnej 
pełnej dobra, pokoju i miłości. W konkursie wzięły udział dwuosobowe drużyny uczniów kl. 4-6 z 28 szkół podstawowych z Wrocławia i okolic.

Kulminacyjnym momentem była Msza św., której przewodniczył bp Jacek Kiciński CMF. Wygłosił on do młodzieży słowo Boże.

- Św. Jan Paweł II jest dla mnie szczególnym wzorem. Pamiętam moment, w którym został wybrany na papieża. Uczestniczyłem w jego pielgrzymkach do naszej ojczyzny. Odprawiałem z nim Mszę św. koncelebrowaną na pl. świętego Piotra - opowiadał bp Jacek.

Podkreślił, że dla niego św. Jan Paweł II był papieżem miłosierdzia, dlatego że cała jego służba na Stolicy Piotrowej stała się jednym wielkim opowiadaniem o tym, że Pan Bóg kocha każdego człowieka i jest miłosierny.

- Ja zostałem mianowany na biskupa w roku miłosierdzia. Urodziłem się 25 kilometrów od miejsca urodzin św. siostry Faustyny. To, co nas łączy, to właśnie miłosierdzie. Gdy popatrzymy na św. Jana Pawła drugie możemy powiedzieć, że był przyjacielem Boga i każdego człowieka.

Tłumaczył, ze być przyjacielem Boga to umieć dla Niego znajdować czas i tak samo w przypadku bycia przyjacielem człowieka.

- Św. Jan Paweł II jako przyjaciel ludzi opowiadał o nich Panu Bogu. Natomiast ludziom opowiadał, jak dobry jest Bóg. Co jest charakterystycznego w przyjaźni? - pytał bp Kiciński.

I nauczał, że prawdziwy przyjaciel myśli, rozmawia i spotyka się z przyjacielem.

- Św. Jan Paweł II jako przyjaciel Boga bardzo dużo czasu poświęcał na to, by myśleć o Bogu, rozważając Pismo Święte. Jako przyjaciel rozmawiał z Bogiem, a rozmowa to modlitwa. Widzieliśmy bardzo często jak Ojciec Święty zostawiał wszystko, by zatopić się w modlitwie. Spotykał się też z Bogiem na Eucharystii - mówił biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.

Zaznaczył, że prawdziwa przyjaźń z Bogiem prowadzi nas do przyjaźni z drugim człowiekiem. Bo jak ktoś naprawdę kocha Boga, to nie sposób by nie kochał drugiego człowieka, nawet jeśli ten jest do nas źle nastawiony.

Kaznodzieja przywołał fragment z Ewangelii z dnia: "Wy będziecie się smucić, ale smutek wasz przemieni się w radość". W kontekście tych słów przypomniał zamach na życie Jana Pawła II z 13 maja 1981 roku.

- Zapanował smutek. Ojciec Święty ciężko ranny, dalej rekonwalescencja. A co stało się 2 lata później? Papież odwiedził cele zamachowcy i skierował do niego piękne słowa: "Bracie, daruję ci i przebaczam". Do tego prowadzi miłość do Pana Boga. Jan Paweł II wszedł na drogę cierpienia, doświadczał krzyża, nie wszędzie był rozumiany, ale naśladował Jezusa Chrystusa - nauczał biskup.

Dodał, że Bóg zapewnia nas, iż zawsze będzie się nami opiekował. Mamy się zatem nie lękać.

- Ileż to było spotkań z Janem Pawłem II, gdy mówił do nas: "Nie lękajcie się otworzyć drzwi Chrystusowi". Nie wolno się bać głoszenia, jak Bóg jest dobry. Będąc przyjacielem Boga, stajemy się przyjaciółmi ludzi. Ojciec Święty uczył nas, że jeżeli będziemy o Bogu myśleć, z Bogiem rozmawiać i z Nim się spotykać, to On da nam tyle sił, że będziemy mogli być przyjaciółmi każdego człowieka - stwierdził kaznodzieja.

Przypomniał, że Jan Paweł II przyciągał do siebie tłumy ludzi, szczególnie młodych. Był dla nich jak dziadek, który miał dla nich zawsze czas, wysłuchiwał ich, rozmawiał z nimi, prowadził dialog.

- Dzisiaj w 98. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II życzę sobie i wam, abyśmy zawsze byli przyjaciółmi Boga i drugiego człowieka - podsumował bp Jacek. 

WYNIKI KONKURSU

I miejsce Szkoła Podstawowa nr 8

II miejsce Szkoła Podstawowa nr 37

III miejsca Szkoła Podstawowa w Pisarzowicach i Szkoła Podstawowa nr 28

IV miejsce i wyróżnienie Szkoła Podstawowa nr 77