Wyrusz śląskim śladem fatimskiej figury

Karol Białkowski Karol Białkowski

publikacja 17.05.2018 10:35

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Tyńcu Małym zaprasza na wyjazd do miejsca urodzenia fundatorki najstarszej w Polsce figury NMP Fatimskiej, która znajduje się w kościele parafialnym.

Wyrusz śląskim śladem fatimskiej figury Pałac Rufferów w Kokoszycach, dziś Ośrodek Rekolekcyjny Archidiecezji Katowickiej. Marek Piekara /Foto Gość

Parafia w Tyńcu Małym gościła już na naszych lamach niejednokrotnie. Wszystko przez figurę Matki Bożej z Fatimy, która jest najstarszą w Polsce, a prawdopodobnie także w Europie Środkowej. Wyrzeźbiona jest z jednego kawałka drewna, o wysokości ok. 110 cm.

Jak zaznacza proboszcz, ks. Ireneusz Alczyk, rzeźba pojawiła się w tynieckim kościele w 1936 roku. Nie wiadomo kto jest jej autorem, ale można przypuszczać, że wyszła spod ręki prawdziwego mistrza - Bruno Tschoetschela, zwanego wrocławskim Witem Stwoszem XX wieku. W kościele znajdują się jeszcze trzy inne, podpisane rzeźby artysty. Fatimska Pani jednak podpisu nie ma.

Historia figury jest związana z Marią Józefą von Ruffer, córka Gustawa i Gabrieli von Rufferów, którzy swój majątek mieli w Kokoszycach (dziś część Wodzisławia Śląskiego). Kobieta objęła majątek w Tyńcu Małym w latach 20. XX w. gdzie prowadziła działalność charytatywną. Była osobą bardzo wierzącą i gdy dowiedziała się o objawieniu Matki Bożej w Portugalii, postanowiła rozszerzać jej kult. Wtedy rozpoczęła starania o zgodę na wykonanie figury.

Całą historię można przeczytać w artykule "Matka bardziej zatroskana czy uśmiechnięta?".

Ks. Ireneusz Alczyk i parafianie zapraszają do udziału w weekendowym wyjeździe do miejsca urodzenia fundatorki tynieckiej figury, do pałacu Rufferów w Kokoszycach. Obecnie jest to obiekt, służący jako dom rekolekcyjny archidiecezji katowickiej.

Wyjazd zaplanowano 25 maja o 15.15 sprzed kościoła w Tyńcu Małym. W programie m.in. odwiedziny w najstarszym sanktuarium fatimskim w Polsce w Turzy Śląskiej, zwiedzanie Radlina, rodzinnej miejscowości kard. Bolesława Kominka, metropolity wrocławskiego w latach 1972-1974 (wcześniej był administratorem archidiecezji wrocławskiej) oraz w drodze powrotnej odwiedziny w sanktuarium Matki Bożej Uśmiechniętej w Pszowie.

Jak zapewnia ksiądz proboszcz, pobyt w Kokoszycach będzie też okazją do wyciszenia, wspólnej modlitwy oraz skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.

Całkowity koszt wyjazdu do 200 zł (z wyżywieniem). Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie pod numerem: 71 311 80 76.