Duch Święty przyszedł i udzielił swoich darów

publikacja 20.05.2018 10:01

Wierni z wrocławskiego Duszpasterstwa Tradycji Łacińskiej zebrali się w kościele na Piasku w sobotni wieczór o 19.30, aby wzorem Apostołów zgromadzonych w Wieczerniku, modlić się wspólnie i oczekiwać na przyjście Ducha Pocieszyciela.

Duch Święty przyszedł i udzielił swoich darów Pierwsza część liturgii odprawiana jest w szatach koloru filetowego na znak pokuty. Dopiero później kapłan przebiera się w szaty czerwone symbolizujące Ducha Świętego. Maciej Rumin

Jest to to wyjątkowy obchód w tradycyjnym rycie rzymskim. Tego dnia, podobnie jak w czasie Wigilii Paschalnej, dokonuje się poświęcenia źródła chrzcielnego i udziela się sakramentów chrztu i bierzmowania. Tradycja udzielania tych sakramentów w Wigilie Pięćdziesiątnicy pochodzi z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Wspominają o tym w swoich pismach papieże św. Syrycjusz (384-399) i św. Leon I (440-461), powołując się na przykład św. Piotra, który w dzień Zesłania Ducha Świętego ochrzcił trzy tysiące osób.

Pierwsza część Liturgii, podobnie jak cały sobotni dzień miała charakter pokutny. Jest to dzień postu i modlitwy, który ma pomóc lepiej przygotować się do nadchodzącej uroczystości. Podczas wstępnych obrzędów świece na ołtarzu są zgaszone, a kapłan i jego asysta ubierają się w szaty koloru fioletowego-symbolizującego post i pokutę, a także upadek ludzkiej natury po grzechu pierworodnym.

Czuwanie wigilijne rozpoczęło się od Liturgii Słowa. Odczytano 6 czytań wybranych z ksiąg Starego Testamentu, które zapowiadają odrodzenie w Chrystusie i Zesłanie Ducha Pocieszyciela. Wspomina się tego dnia m.in. Ofiarę Abrahama, przejście Izraelitów przez Morze Czerwone, a także wizję proroka Ezechiela, o ożywieniu wyschniętych kości (Ez 37, 1-14). Po kolejnych czytaniach następował śpiew gregoriańskich pieśni ze Starego Testamentu w wykonaniu scholi i modlitwa kapłana.

Następnie wszyscy udali się w procesji do baptysterium, miejsca w kościele gdzie znajduje się chrzcielnica. Na czele procesji niesiony był zapalony paschał, a w drodze schola wykonała Psalm 41, zaczynający się od słów: "Jak łania spragniona dąży do strumieni wody, tak dusza ma tęskni za Tobą, Boże...".

W kościele na Piasku zachowała się pochodząca ze średniowiecza przepiękna chrzcielnica, a także osobne, wydzielone baptysterium i Liturgia Chrzcielna właśnie w tym miejscu. Tradycyjny obrzęd poświęcenia wody jest bogaty w biblijne odwołania, m.in. do stworzenia świata, czy do wydarzeń w Kanie Galilejskiej. Pełen jest także wymownych gestów. Na przykład: wspominając cztery rzeki z księgi Rodzaju(Rdz 2, 10) kapłan delikatnie rozlewa wodę na cztery strony świata, a wielokrotnie wzywając wstawiennictwa Ducha Świętego, tchnie w wodę, co ma symbolizować tchnienie tegoż Ducha. Na pamiątkę chrztu świętego. Kapłan pokropił pobłogosławioną wodą zebranych wiernych, a następnie wlał do niej oleje poświęcone przez biskupa: Krzyżmo Święte i Olej Katechumenów.

W ten wyjątkowy wieczór w duszpasterstwie miał też miejsce sakrament bierzmowania, którego, na mocy specjalnego upoważnienia, udzielił duszpasterz wspólnoty.

Po pokropieniu i udzieleniu bierzmowania, procesja powróciła do prezbiterium przy śpiewie litanii do Wszystkich Świętych. Prosiliśmy świętych Pańskich o modlitwę za nowo ochrzczonych i bierzmowanych, a także za cały Kościół Święty. Podczas trwającego śpiewu ministranci przygotowywali ołtarz na rozpoczęcie jednego z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym. W tym czasie kapłan i jego asysta zmienili pokutne fioletowe szaty na westymenta koloru czerwonego, symbolizującego Ducha Świętego, który przyszedł pod postacią ognistych języków. Ta wyjątkowa Liturgia nie mogła by się obyć bez najdoskonalszej formy modlitwy, jaką jest Ofiara Mszy Świętej, która dzięki obecności zaprzyjaźnionych gości była celebrowana w najbardziej uroczystej formie.

Podczas uroczystego śpiewu "Gloria in excelsis Deo", rozdzwoniły się wszystkie dzwonki. Kościół w ten sposób wyraża ogromną radość z tego wielkiego święta, a także chce przypomnieć "uderzenie gwałtownego wichru", który napełnił Wieczernik w dzień Pięćdziesiątnicy (Dz 2,2). Kazanie nawiązujące do przeżywanych tajemnic wygłosił ks. Marcin Sternal.

Liturgię celebrował ks. Ireneusz Bakalarczyk, duszpasterz wiernych tradycji łacińskiej, Funkcję diakona spełniał ks. Marin Sternal. Liturgiczne zadania subdiakona wykonywał kl. Karol Matecki SDS. Na czuwanie i Mszę licznie przybyli także klerycy z wrocławskiego seminarium oraz z seminarium księży salwatorianów. Śpiew gregoriański zabrzmiał dzięki Scholi Św. Józefa (Schola Cantorum Sancti Joseph), a utwory organowe wykonał Tomasz Niestrój.

Celebracja Wigilii otworzyła obchód Pięćdziesiątnicy, który w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego trwa przez cały tydzień, aż do niedzieli Trójcy Świętej.

TUTAJ można zapoznać się z tekstami liturgicznymi Wigilii w rycie trydecnkim.

W Niedzielę Zesłania Ducha Świętego zapraszamy do Kościoła na Piasku na Mszę Świętą o godz. 18.00. W kolejne dni oktawy msza trydencka będzie odprawiana w kaplicy zimowej o godz. 7.00 (w piątek dodatkowo o 18.00).