Namysłów Matce Chleba

Agata Combik Agata Combik

publikacja 01.06.2018 11:40

Uroczystość Bożego Ciała i ostatni dzień maja, miesiąca Maryi - czy może być lepszy czas na pieśni chwały? Tradycyjne słowa zabrzmiały nową muzyką. Koncert-modlitwa poprowadził słuchaczy przez dzieje maryjnego kultu.

Namysłów Matce Chleba Kilkudziesięcioosobowy chór śpiewał dla Maryi Agata Combik /Foto Gość

W czwartkowy wieczór odbył się 3. koncert uwielbienia "Namysłów dla Chrystusa" – "W Twoje ramiona, o Pani, oddajemy się". Chór i orkiestra pod dyr. Marka Kudry, z solistką Katarzyną Grygowską, wyśpiewały w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła najbardziej znane maryjne antyfony i inne pieśni do Matki Bożej do muzyki skomponowanej przez ks. Piotra Nowickiego (instrumentacja: Przemysław Michalak, ks. Piotr Nowicki). Członkowie wielkiego zespołu muzycznego są mieszkańcami Namysłowa i okolic.

Nowymi, świeżymi brzmieniami zachwyciły słuchaczy słowa znanych modlitw: "Pod Twoją obronę", "Witaj, niebios Królowo", "Matko Odkupiciela", "Królowo nieba, wesel się" czy "Ave Corpus natus".

Muzyka przeplatana była słowem. Prowadzący przywołali opisaną w "Ogniem i mieczem" Henryka Sienkiewicza scenę śmierci Longinusa Podbipięty, który odchodził przy wezwaniach Litanii Loretańskiej; rolę kultu maryjnego – i maryjnych pieśni – w kluczowych momentach historii Polski, mówili o maryjnych świętach i znaczeniu Jasnej Góry. – Przez nasze miasto również przechodzi szlak pielgrzymi... Każdy z nas jest dziś szczególnie zaproszony, by wyruszyć w taką drogę – podkreślali.

Mieszkańcy Namysłowa mogli również przypomnieć sobie historię Apelu Jasnogórskiego, który rozległ się pod koniec spotkania. Modlitwa ta ma korzenie m.in. w wydarzeniach 1931 r. Kapitan Władysław Polesiński został wówczas w niezwykły sposób ocalony od katastrofy lotniczej (wydostał się z samolotu tuż przed jego zniszczeniem, słuchając poleceń tajemniczego głosu). Wydarzyło się to o 21.00, gdy jego żona modliła się za niego przed obrazem Czarnej Madonny. Od tej pory codziennie o tej godzinie składał Maryi "meldunek", jak swojemu dowódcy. Od 8 grudnia 1953 r. Apel Jasnogórski odbywa się codziennie na Jasnej Górze.