Czy teologia jest dzisiaj potrzebna?

Maciej Rajfur Maciej Rajfur

publikacja 22.06.2018 17:47

Z okazji 50-lecia powstania wrocławskiej uczelni katolickiej wybitni naukowcy i akademicy podjęli refleksję nad teologią i jej miejscem we współczesnym świecie.

Czy teologia jest dzisiaj potrzebna? Abp Józef Kupny, Wielki Kanclerz PWT jako gospodarz konferencji naukowej wygłosił słowo posumowujące Maciej Rajfur /Foto Gość

W Międzynarodowej Konferencji Naukowej uczestniczyli m.in.: abp Józef Kupny, kard. Tercisio Bertone, kard. Gerhard Müller, kard. Henryk Gulbinowicz, abp Angelo Vincenzo Zani, abp Marek Jędraszewski, abp senior Marian Gołębiewski, bp Ignacy Dec, bp Adam Bałabuch, bp Andrzej Siemieniewski, bp Jacek Kiciński, bp senior Adam Dyczkowski, bp senior Stefan Cichy, a także przedstawiciele Kościoła greckokatolickiego, Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz Kościoła prawosławnego.

Z okazji jubileuszu PWT we Wrocławiu wręczono także specjalne Złote Medale PWT osobom zasłużonym dla uczelni. Otrzymał je obecny Wielki Kanclerz Papieskiego Wydziału Teologicznego - abp. Józef Kupny, a także kard. Henryk Gulbinowicz, abp senior Marian Gołębiewski, bp Ignacy Dec, bp Adam Dyczkowski, ks. inf. Jan Krucina, ks. inf. Leon Czaja, ks. prof. Józef Pater, ks. prof. Roman Rogowski, ks. prof. Józef Swastek, ks. Stanisław Pawlaczek, o. Hugolin Langkammer OFM oraz Elżbieta Krawiec.

Konferencję rozpoczął ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego. - W czasach św. Tomasza z Akwinu zadawano pytanie, czy jest jakaś inna nauka oprócz filozofii, uznawanej dotychczas za jedyną naukę, ponieważ poszukuje sensu ratio, w przeciwieństwie do sztuki czy umiejętności. Odpowiedzią na to pytanie było powstawanie licznych uniwersytetów w średniowieczu. Dzisiaj można by postawić inne pytanie: czy potrzebna jest jakaś inna nauka oprócz nauk ścisłych, przyrodniczych i technicznych? Jubileusz PWT we Wrocławiu jest dobrą okazją, by udzielić na to odpowiedzi - mówił ks. prof. Włodzimierz Wołyniec.

Specjalne słowo z okazji jubileuszu wygłosił do zgromadzonych kard. Tarcisio Bertone. - Z poważaniem uznaję przynoszący korzyść przebyty szlak akademicko-formacyjny dokonany przez fakultet poprzez skomplikowane wydarzenia społeczno-polityczne, które wciągnęły go do wypełnienia swojej misji, wystawiły na próbę jego wierność i jego sens przynależności do Kościoła katolickiego oraz uczyniły niezłomnym świadkiem prawdy i wiary chrześcijańskiej - mówił kard. Bertone.

Przyznał, że temat, który został umieszczony w samym centrum świętowania i stał się przedmiotem międzynarodowej konferencji („Teologia w świecie nauki”) jest bardzo znaczący. 

- Ten temat odpowiada odczytywaniu współczesnej sytuacji społeczno-kulturalnej, która poddana jest ciągłym zmianom, niepokojona głębokimi kryzysami, lecz za to szeroko otwarta na zbawczy wpływ orędzia chrześcijańskiego, które nigdy nie przestaje egzaminować ludzkie sumienia poprzez swoją zdolność oglądu i interpretacji historii - analizował sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej w latach 2006-2013 i doctor honoris causa PWT.

Kardynał Gerhard Müller natomiast przekonywał, że teologia nie bierze się z niedorzeczności rozumu, który zbytnio zagłębia się w boską tajemnicę i zamiast śmiałego skoku wiary chce pozostać na pewnej bazie dostępnej i przedmiotowej wiedzy.

- Teologia nie jest również uzasadniona prywatnym interesem poszczególnych badaczy. Teologia jest zadaniem Kościoła jako całości. Jej forum jest jawność życia duchowego i kulturowego. Jako staranie o teoretyczne przyswojenie i realizację objawienia należy zatem istotnie do powszechnego nauczania Kościoła - mówił  prefekt Kongregacji Nauki Wiary w latach 2012–2017

Apelował, że jeśli teologia chce uczciwie spełnić swoje zadanie, nie może ograniczać się do prostego mówienia o wierze lub zwykłego wyjaśnienia doktryny Kościoła.

- Wiara nie jest jedynie uczuciowym nastrojem duszy, oznacza osobistą relację z Bogiem, który się objawia w słowie i w wydarzeniu swego historycznego samo-objawienia jako nadrzędna idea wiodąca ludzkiego doświadczenia rzeczywistości i poszukiwania prawdy. Człowiek zatem jest niezbywalnie skazany na rozum. Za jego pośrednictwem odpowiada on adekwatnie na całe swoje światowe doświadczenie - tłumaczył kard. Müller.

Zaznaczył, że naukowe roszczenia wiary nie stoją w sprzeczności ani z wewnętrzną istotą wiary, ani z celem i metodą nauki.

- Z okazji tego wspaniałego jubileuszu dziękuję wszystkich profesorom, którzy kiedykolwiek i w jakikolwiek latach tutaj pracowali, dziękuję obecnym pracownikom naukowym oraz studentom za wybór naszej uczelni - przemawiał w ramach podsumowania konferencji abp Józef Kupny.

Swoją wdzięczność wyraził także wobec prelegentów, którzy podczas konferencji podczas swoich naukowych wystąpień rzucili światło na misje uczelni katolickiej, która związana jest z misją Kościoła.

- Staram się to także mocno akcentować, że nauka jest na usługach wiary i my czerpiemy z tego wszystkiego, co dzieje się uczelniach katolickich takich jak choćby Papieski Wydział Teologiczny - mówił metropolita wrocławski.