Przyjemne z pożytecznym

kama

publikacja 07.07.2018 17:40

Rozpoczął się cykl "Wakacje z historią". Na pierwszych zajęciach dzieci w wieku 6-12 lat uczyły się przeprowadzać wywiad pod okiem dziennikarza "Gościa Niedzielnego".

Przyjemne z pożytecznym Młodzi dziennikarze przeprowadzają wywiad Maciej Rajfur /Foto Gość

Ideą projektu jest opowiedzenie dzieciom o polskiej kulturze, historii i tradycjach w sposób atrakcyjny. Mają to robić eksperci z różnych dziedzin.

- Podczas pierwszych zajęć młodzi ludzie dowiedzieli się, jak wygląda dziennikarstwo od kuchni, oraz że warto rozmawiać ze swoimi rodzicami czy dziadkami, traktując ich jak świadków historii. Mamy nadzieję, że jak dzieci wrócą dzisiaj do domów, to "rzucą się" na swoich starszych opiekunów, aby ich po porostu przepytać. I np. dowiedzieć się, jak wyglądało życie w czasach bez fejsbuka - mówi Grzegorz Kowal, organizator wydarzenia.

Pierwsze warsztaty przeprowadził dziennikarz "Gościa Niedzielnego" Maciej Rajfur. Zajęcia były połączone z zabawami. Kolejne warsztaty będą dotyczyć m.in. dawnych gier podwórkowych czy polskich smaków w kuchni.

- Przygotowaliśmy zajęcia plastyczne, podczas których opowiemy o polskich herbarzu. Dzieci stworzą herby na warsztatach. Historię wojny polsko-bolszewickiej uczestnicy poznają, konstruując replikę samolotu Albatros D III, którym wtedy latali polscy lotnicy. W czasie zajęć rzeźbiarskich przybliżymy historię pieniądza. Dzieci będą miały okazję same zrobić monety - opowiada G. Kowal.

Zajęcia odbywają się w każdą sobotę wakacji od godz. 12 do 16 w kompleksie Centrum Historii Zajezdnia (ul. Grabiszyńska 184). Można rejestrować uczestników na stronie wakacjezhistoria.pl. Udział w projekcie jest darmowy, dodatkowo w czasie zajęć dzieci otrzymują bezpłatny obiad i deser.

"Gość Niedzielny" jest partnerem wydarzenia.

Dokładny harmonogram zajęć:

  • 14 lipca, godz. 12.00-16.00 - Warsztaty gier podwórkowych. W co bawili się nasi rodzice i dziadkowie? Poznaj gry i zabawy, które przez dziesięciolecia umilały spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu kolejnym pokoleniom Polaków (m.in. chłopek, guma, klasy, król itp.)!
  • 21 lipca, godz. 12.00-16.00 - Warsztaty kulinarne. Smak Polski. Poznaj najpopularniejsze potrawy kuchni Polskiej na przestrzeni wieków!
  • 28 lipca, godz. 12.00-16.00 - Warsztaty plastyczne. Herbarz Polski. Zaprojektuj i wykonaj reprodukcje herbów i symboli związanych z historią Polski!
  • 4 sierpnia, godz. 12.00-16.00 - Warsztaty sportowe. Polskie tradycje sportowe. Poznaj historię polskiego sportu i aktywnego wypoczynku na przestrzeni wieków – od turniejów rycerskich, przez legionowego „szczypiorniaka”, tradycje ułańskie, sport XX-lecia międzywojennego aż po największe sukcesy olimpijskie i piłkarskie!
  • 11 sierpnia, godz. 12.00-16.00 - Warsztaty rzeźbiarskie. Historia pieniądza. Poznaj polskie środki płatnicze i samodzielnie stwórz historyczne monety!
  • 18 sierpnia, godz. 12.00-16.00 - Warsztaty modelarskie z Gwiaździstą Eskadrą. Poznaj historię Meriana Coopera i zbuduj replikę samolotu Albatros D.III (Oef) – maszyny, którą latali piloci Eskadry Kościuszkowskiej Wojska Polskiego w wojnie z bolszewicką Rosją!
  • 25 sierpnia, godz. 12.00-16.00 Gra warta świeczki. Dzień gier planszowych. Zagraj z nami!