Odnowiony, udostępniony

ac /inf. pras.

publikacja 14.07.2018 10:27

W starym modrzewiowym kościółku pw. św. Jana Nepomucena w parku Szczytnickim we Wrocławiu funkcjonować będzie Otwarta Przestrzeń Kultury.

Odnowiony, udostępniony Znajdziesz go wśród drzew, niedaleko Pergoli Agata Combik /Foto Gość

Historia niewielkiej drewnianej świątyni – w której od dawna już nie sprawuje się kultu – sięga wielu wieków wstecz. Był konsekrowany w 1499 r. w Starym Koźlu na Górnym Śląsku (pod innym wezwaniem). Według części źródeł historycznych w 1806 r. zawaliła się jego wieża i po tym wydarzeniu został przewieziony (w częściach) furmankach chłopskich do Kędzierzyna (można też znaleźć informację, że stało się to pod koniec XVIII w.). W 1913 r. przeniesiono go na Wystawę Sztuki Cmentarnej (część Wystawy Stulecia) do wrocławskiego parku Szczytnickiego. W 1957 r. odnaleziono w nim skradzione z Muzeum Narodowego we Wrocławiu obrazy Matejki, Kossaka i Gierymskiego. W 1962 r. został wpisany do rejestru zabytków. Przez pewien czan należał do parafii pw. Pocieszenia NMP, następnie do Muzeum Śląskiego, w 1970 r. zaczął podlegać administracji parku Szczytnickiego. Od 1971 r. pieczę nad nim powierzono też Komisji Opieki nad Zabytkami Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego z dzielnicy Fabryczna. Od 2014 r. trwał gruntowny remont dachu, ścian zrębowych, wieży i wnętrza kościółka.

Obecnie – jako Otwarta Przestrzeń Kultury – będzie udostępniony mieszkańcom i turystom od wiosny do jesieni, oferując kameralne pokazy filmów, spotkania literackie i koncerty. Dobór wydarzeń kulturalnych będzie ściśle związany z charakterem wnętrza.

Kościół będzie można zwiedzać z przewodnikiem w najbliższą sobotę o 15.00 i 15.30, a w pozostałe soboty do końca wakacji o 17.00 i 17.30.

14 lipca, w dzień inauguracji, na zwiedzających czeka kilka propozycji, na które zaprasza Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego:

O 12.00 w kościele św. Jana Nepomucena rozpocznie się krótki wykład historyczny.
Po 13.00 odbędą się warsztaty florystyczne prowadzone przez Annę Raźnikiewicz, Wiesławę Dubiel (z Klubu Absolwentów Akademii Sztuki Trzeciego Wieku ASTER) oraz Ewę Białowąs (z grupy Panie Niespodzianki, działającej przy Wrocławskim Centrum Seniora), a także wernisaż prac malarek z Klubu Absolwentów Akademii Sztuki Trzeciego Wieku ASTER.

O 17.00 rozpocznie się koncert, podczas którego usłyszymy przeboje muzyki filmowej, a także znane walce i tanga. Na altówce zagra Bożena Konarska (przez wiele lat występowała w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, współpracowała także z orkiestrami Opery i Operetki Wrocławskiej), na skrzypcach wieloletni muzyk Operetki Wrocławskiej Wiktor Wojciechowski, a na gitarze klasycznej Stanisław Stembalski, „miłośnik żywej muzyki” i muzyk z zamiłowania. O godzinie 18.00 z kolei wystąpi Janek Samołyk, znany wrocławski wokalista i gitarzysta, autor trzech albumów studyjnych wydanych przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia, tworzący melodyjne ballady kojarzone z nurtem indie-pop oraz z muzyką akustyczną.

Odnowiony, udostępniony   We wnętrzu przywita nas zapach modrzewiowego drewna Agata Combik /Foto Gość