Bierzmowanie - miłość, wierność i uczciwość aż do końca

Karol Białkowski Karol Białkowski

publikacja 07.08.2018 12:59

Mszy św. w sanktuarium pw. św. Anny w Oleśnie przewodniczył bp Jacek Kiciński. Po homilii udzielił trojgu pielgrzymom sakramentu bierzmowania.

Bierzmowanie - miłość, wierność i uczciwość aż do końca Sakrament bierzmowanie przyjęły troje młodych pielgrzymów. Karol Białkowski /Foto Gość

Biskup Jacek mówił w homilii mówił o tym, że sakrament bierzmowania to sakrament odpowiedzialności chrześcijańskiej i zaślubin z Kościołem. Przypomniał, że historycznie przenosimy się do wieczernika, którzy przebywali z Maryją i na których zstąpił Duch Święty. Zauważył, że podczas modlitwy zstępuje na nich Duch Święty.

- A Duch Święty jest tym, który posyła. Daje nam moc, abyśmy wiarę wyznawali, bronili i według tej wiary żyli. Zesłanie Ducha Świętego to inauguracja Kościoła. To szczególny moment jedności i umocnienia wiary - mówił. Podkreślił, że ten sakrament jest umocnieniem tego, co otrzymaliśmy podczas chrztu świętego.

Następnie mówił o zaślubinach z Kościołem. Zaznaczył, że wielu ludzi po przyjęciu bierzmowania zrywają więź z Kościołem. - Zaślubiny mają to do siebie, że pogłębiamy więź z Chrystusem - dodał. Porównał to do przysięgi małżeńskiej, w której ślubuje się miłość, wierność i uczciwość, które są możliwe dzięki wspomożeniu Bożemu i wszystkich świętych.

Tłumaczył, że ten kto kocha chce rozmawiać, myśli i che się spotykać z osobą ukochaną. - Człowiek, który przyjmuje sakrament bierzmowania zostaje umocniony miłością Boga - tłumaczył. Podkreślił, że wyrazem prawdziwej miłości jest tęsknota.

Następnie odniósł się do wierności. - Często postępujemy tak, jak jest nam wygodniej, a nasze grzechy usprawiedliwiamy grzechami innych. Mamy być wierni Chrystusowi i przekazowi Ewangelii dokonującemu się w Kościele - wyjaśniał. Dlatego mówił o tym jak ważna jest wierność nauce Chrystusa, wierność nauce Kościoła i wierność nauczaniu papieża.

Bierzmowanie - miłość, wierność i uczciwość aż do końca   - Pierwszą formą uczciwości jest bycie uczciwym wobec Boga. Grzech ma to do siebie, że człowiek nigdy nie szuka jego źródła w sobie, że szuka winy poza sobą. Dlatego bycie człowiekiem uczciwym oznacza nazywanie zła po imieniu i stawanie w prawdzie - mówił.

Bp Jacek nauczał, że mamy być wierni i uczciwi aż do końca. - Warto zapamiętać sobie taką zasadę: jeśli znajdziesz czas dla Boga, Bóg da ci dwa razy więcej czasu dla ciebie i rodziny. Czas przeznaczony dla Boga owocuje czasem dla bliźnich - dodał.

Podkreślił też, że dziś jest wiele ataków na Kościół, a tych, którzy stają w jego obronie, często brakuje. Przypomniał, że w świecie co trzy minuty za wiarę ginie jeden chrześcijanin.

Posłuchaj całej homilii: