Zmarł prof. Henryk Słowiński

Maciej Rajfur Maciej Rajfur

dodane 19.08.2018 10:35

Żołnierz 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, profesor Akademii Rolniczej, świadek historii, działacz społeczny i autorytet dla wielu osób.

Zmarł prof. Henryk Słowiński Prof. Henryk Słowiński zawsze był obecny na ważnych uroczystościach związanych z Armią Krajową Maciej Rajfur /Foto Gość

Henryk Słowiński w wieku 17 lat wstąpił do oddziałów Wojska Polskiego i Armii Krajowej Władysława Kochańskiego "Bomby", "Wujka". Obrońca Huty Stepańskiej i Starej Huty. Był uczestnikiem bitwy pod Moczulanką, żołnierzem 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, prezesem wrocławskiego środowiska 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, honorowym prezesem Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej we Wrocławiu, autorem wielu publikacji o historii Wołynia, inicjatorem powstania wielu pomników poświęconych czynowi dywizji, samoobrony na Wołyniu i losów Polaków na Wołyniu.

Wielokrotnie apelował o pamięć o ofiarach ludobójstwa na Kresach Wschodnich. Posiadał wiele odznaczeń państwowych i wojskowych. Do swoich ostatnich dni był aktywny na polu patriotyczno-społecznym. To jeden z ostatnich kombatantów wrocławskich wielkiego kalibru. Zmarł w wieku 92 lat.

Pogrzeb prof. Słowińskiego odbędzie się w środę 22 sierpnia o godz. 10 w kościele pw. św. Rodziny przy ul. Monte Cassino. Później uroczystości pogrzebowe odbędą się na cmentarzu Świętej Rodziny przy ul. Smętnej we Wrocławiu-Sępolnie.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.

Tagi:
KOMBATANT, KRESY,