Pomaganie na dobry start

Magdalena Orańska

publikacja 25.08.2018 02:00

- Jako młodzież przez cały rok bierzemy od innych, a teraz w trakcie Pielgrzymki Osób Niepełnosprawnych możemy dać coś od siebie - mówią członkowie KSM.

Pomaganie na dobry start Podczas zjazdu Adrian Tomczak

Od środy młodzi ludzie z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży formują się w Henrykowie i przygotowują Pielgrzymkę Osób Niepełnosprawnych. - Kiedyś w grupie integracyjnej ktoś powiedział, że to jest piękne zakończenie wakacji dla gimnazjalistów i licealistów, którzy wracają do szkoły od września - odpowiada Mateusz, zapytany, co jest specjalnego w Zjeździe Formacyjnym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej. - Jest to dobry start, właśnie przy drugim człowieku, który potrzebuje naszej pomocy. Jako KSM angażujemy się, jesteśmy z nimi - i to dobry początek nowego roku.

Pierwsze takie spotkanie w dawnym opactwie cystersów w Henrykowie odbyło się w 2010 r. Było wtedy tylko 60 uczestników i 600 pielgrzymów. Sama Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych zakończyła się powodzeniem, choć ze względu na mocny deszcz w kościele odbyła się również część artystyczna, a pielgrzymi przeszli tylko na posiłek do sali gimnastycznej. Po zakończeniu jedna z uczestniczek zaczepiła w przedsionku kościoła wolontariuszkę ze słowami: „Chciałabym, żeby takie spotkanie było tu co miesiąc”. To akurat niemożliwe, ale pielgrzymka odbywa się co roku - teraz już po raz dziewiąty.

Przygotowania do kolejnej edycji rozpoczynają się już wtedy, gdy pod koniec pielgrzymki ogłaszana jest data na kolejny rok. Porządkowane są zebrane informacje, rozpoczyna się dyskusja: Co możemy poprawić? Co zrobić, żeby było jeszcze lepiej? Dzięki ogromnej życzliwości arcybiskupa Józefa Kupnego oraz jego poprzedników i Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego nie trzeba martwić się o miejsce, w którym będzie można zorganizować kolejne spotkanie. Od stycznia rozpoczynają się prace przygotowawcze, pierwsze zapisy i decyzje dotyczące Zjazdu Formacyjnego. Dla młodzieży pielgrzymka jest swoistym zwieńczeniem całego roku formacyjnego i początkiem kolejnego. Zapraszanie na Zjazd Formacyjny rozpoczyna się podczas rekolekcji zimowych, bo bez młodych wolontariuszy wydarzenie nie może się odbyć.

W programie Zjazdu Formacyjnego pojawia się inne rozwinięcie skrótu KSM: Kształtuj Swoją Młodość. To właśnie te słowa wraz z zawołaniem dają ramy organizacyjne - pierwszy dzień jest dniem kształtowania przez cnotę. Oficjalne rozpoczęcie wyznacza Koronka do Miłosierdzia Bożego, po czym w mniejszych grupach rozpoczynają się zabawy integracyjne i tańce. Stałymi elementami planu są modlitwy liturgią godzin i poranne Msze św., jak również godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu w środę i w piątek. Każdego popołudnia młodzież słucha konferencji. W tym roku w serii zatytułowanej „Bądź szalony” ks. Kamil Kasztelan mówił m.in., że: „Świętość wymaga odwagi, by spełnić Boże wezwanie”.

Czwartek był dla młodzieży dniem nauki - po Mszy św., której przewodniczył gość specjalny, wikariusz generalny ks. dr Adam Łuźniak, rozpoczęły się szkolenia z pierwszej pomocy i komunikacji z osobami niepełnosprawnymi prowadzone przez pielęgniarkę i członków Powiatowej Grupy Wsparcia Ratowniczego z Oławy. Choć niektórzy biorą w nich udział po raz szósty czy nawet dziewiąty, to stanowią one niezwykle ważną część przygotowania wolontariuszy, którzy potem choćby w roli „aniołów stróżów” będą rozmawiać z niepełnosprawnymi.

Wielu z obecnych na zjeździe nastolatków nie ma na co dzień kontaktu z niepełnosprawnymi - jeden z najmłodszych uczestników, trzynastoletni Patryk, zapytany, co było dla niego nowością, przyznał, że zaskoczyła go informacja, że niepełnosprawni pracują na przykład w restauracjach. Pielgrzymka nie jest więc jedynie okazją do integracji dla osób niepełnosprawnych, ale też miejscem, w którym to młodzi mogą uczyć się od nich,  oswajać się z tym, że inne nie znaczy gorsze, i uczyć się radości. - Pobyt tutaj pozwala mi otworzyć się na drugiego człowieka, ale również pomaga odkrywać drogę własnego powołania - stwierdziła Milena, która na zjeździe i pielgrzymce jest już po raz szósty. - Udział w PON uczy pokory i dodaje energii na najbliższy rok.

Po przygotowaniach teoretycznych młodzież bawiła się podczas koncertu zespołu „40 synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach”.

Piątek to na Zjeździe Formacyjnym KSM-u dzień formacji przez pracę. Rozdzielone zostały funkcje - od parkingowych, przez scholę i kwatermistrzostwo, aż po wspomnianych „aniołów stróżów”, którzy towarzyszą swoim grupom przez cały czas trwania pielgrzymki i pikniku integracyjnego. Po rozłożeniu namiotów i oznakowaniu terenu znalazł się czas na zabawę i na modlitwę. W sobotę o 6 rano młodzi wezmą udział w Mszy św., po czym będą oczekiwać z niecierpliwością na przyjazd pielgrzymów.

Pomaganie na dobry start   Koncert „40 synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach” Adrian Tomczak