Jan Paweł II - największy budowniczy mostów

Karol Białkowski Karol Białkowski

publikacja 17.10.2018 13:48

Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Lutyni korzystają od września z nowych budynków. W dniu 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową odsłonięta została tablica poświęcona świętemu papieżowi.

Jan Paweł II - największy budowniczy mostów Tablicę odsłonił m.in proboszcz z Lutyni, ks. Jan Banik. Karol Białkowski /Foto Gość

Ks. Jan Banik, proboszcz parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP podkreśla, że rozbudowa szkoły była niezbędna, bo w ostatnich latach nastąpił gwałtowny przyrost mieszkańców tej podwrocławskiej miejscowości i, co za tym idzie, uczniów podstawówki. W tej chwili korzysta z niej ok. 700 uczniów. - W ubiegłym roku było najwięcej chrztów w całej powojennej historii Lutyni - 69. Nasza miejscowość się szybko rozrasta - zwraca uwagę.

Uroczystość rozpoczęła Msza św. w kościele pomocniczym w Lutyni pw. NMP Częstochowskiej. Przewodniczył jej ks. dr Krzysztof Borecki, dyrektor wydziału katechetycznego Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. W homilii zwrócił uwagę, że gdy papież Jan Paweł II odchodzi do Domu Ojca w naszych sercach było wiele żalu. - Bardzo trudno było nam się pogodzić z tym faktem - przypomniał.

Zwrócił uwagę na to, że papież-Polak nigdy nie bał się śmierci. - Był zawsze na nią przygotowany. Może tęsknił za ojczyzną, w której jest pokój i niezmącone szczęście? To my baliśmy się o niego i tego, co będzie po jego śmierci. Baliśmy się osierocenia, tej wielkiej pustki, która nas ogarnie po jego odejściu - mówił. Zauważył, że przez ostatnie lata jego życia przyglądaliśmy się jak gnębiła go choroba, jak słabnie oraz jego męską walkę, która poruszała cały świat. - Cierpiąc na oczach całego świata do ostatniego słowa, do ostatniego gestu i do ostatniego tchnienia głosił ludziom Ewangelię.

- Patronem waszej szkoły jest największy herold Chrystusowy czasów nowożytnych - mówił. Porównywał go do św. Pawła, św. Piotra i św. Jana. - To był największy budowniczy mostów między kulturami, rasami, narodowościami i zwykłymi ludźmi. Staje przed naszymi oczami naszej pamięci także wielki kapłan, który nie siłą militarną finansową czy dyplomacją polityczną, ale Ewangelią zmieniał Polskę, Europę i cały świat - dodał i zaznaczył, że dziś ten świat jest zupełnie inny jak ten sprzed kilkudziesięciu lat. - Wydaje mi się, że lepszy, mniej zakłamany, bliższy Bogu jak przed jego pontyfikatem.

Ks. Borecki podkreślił, że Jan Paweł II uświadamiał ludzkości, że Ewangelia jest, mimo upływu 2 tys. lat, tak samo ważnym i nie dającym się zastąpić źródłem i obroną tych wartości, które są najważniejsze dla każdej ludzkiej istoty, dla człowieka ze wszystkich czasów. - Ewangelia broni bowiem bezkompromisowo ludzkiego życia, domaga się dla głodnego chleba, zabiega o pokój i występuje w obronie wolności. Te cztery fundamentalne wartości a jednocześnie wyzwania były punktem centralnym w społecznym, ale i głęboko religijnym nauczaniu Jana Pawła II - tłumaczył. Zwrócił też uwagę, że papież nauczał, że nie da się tego osiągnąć bez miłości bliźniego i poszanowania przykazań Bożych.

Kapłan podkreślił, że pontyfikat Jana Pawła II był nieustanna wędrówka z ciężkim krzyżem na barkach - krzyżem cierpień fizycznych chorób, ale także jeszcze cięższym krzyżem rozmaitych ataków na niego i głoszoną przez niego prawdę oraz krzyżem niewyobrażalnej dla nas odpowiedzialności za Kościół i za całą ludzkość. - Czuł się posłany przez Opatrzność nie tylko do katolików lecz do wszystkich ludzi na całym świecie. Dla Ojca Świętego nigdy nie miało znaczenia jaką religię wyznają ludzie prześladowani i potrzebujący. W każdym z nich widział swojego brata. Zawsze występował w ich obronie i na miarę możliwości ich wspomagał.

Kaznodzieja wyraził przekonanie, że an Paweł II modli się dziś za naszą ojczyznę i za każdego z nas. - Ojciec Święty Jan Paweł II nie umarł. On żyje w Domu Ojca i w dziełach, które zostawił, w słowach, które wygłosił do nas, w swoich dokumentach, listach, książkach. On żyje w was. Powinniście być dumni, że wasza szkoła nosi jego imię - dodał.

Odsłonięcie tablicy na budynku szkoły to nie jedyny "papieski" akcent w parafii. W najbliższą niedzielę 21 października, w przeddzień liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II, ks. dr Kacper Radzki, rektor Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu zainstaluje relikwie ojca świętego w kościele podczas Mszy św. o 12.30.

Posłuchaj całej homilii ks. dr. Krzysztofa Boreckiego: