Nocą na cmentarz? Nie ma się czego bać!

Karol Białkowski Karol Białkowski

publikacja 06.11.2018 11:19

Dziady na Bujwida, czyli nocne zwiedzanie cmentarza św. Wawrzyńca. To będzie tanatowalking, czyli nietypowe poznawanie historii Wrocławia przez pryzmat wielu mikrohistorii zaklętych w cmentarnych murach i nagrobkach.

Nocą na cmentarz? Nie ma się czego bać! Wśród wielu wybitnych wrocławian na cmentarzu przy ul. Bujwida spoczywają m.in. sługa Boże ks. Aleksander "Wujek" Zienkiewicz, ks. prof. Józef Majka czy wrocławscy biskupi. Karol Białkowski /Foto Gość

Organizatorem wydarzenia jest Duszpasterstwo Akademickie "Wawrzyny". - Przyświeca nam konkretny cel. Studentom, którzy do naszego duszpasterstwa przychodzą, a są z całej Polski, chcemy pokazać, że cmentarz obok którego tak często przechodzą ma niezwykłą historię związaną też z osobami, które na nim spoczywają, a których życiorys był nietuzinkowy - mówi Wiesław Wowk, prezes stowarzyszenia DA "Wawrzyny".

Uczestnicy spotkania z pochodniami i zniczami przespacerują się alejkami tej ponad stuletniej niewielkiej nekropolii. Będą mogli posłuchać zarówno o tych, którzy zostali w tym miejscu pochowani po wojnie, ale również przed 1945 r. Przewodnikiem będzie Kamilla Jasińska, współautorka przewodnika po cmentarzu.

Spotkanie będzie miało również charakter duchowy. Ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz katedry wrocławskiej, pod której zarządem jest cmentarz, poprowadzi modlitwę w intencji ich wszystkich zmarłych.

Początek zwiedzania zaplanowano dziś, we wtorek 6 listopada o 19.00 przy głównej bramą cmentarza św. Wawrzyńca (ul. Odona Bujwida).

Organizatorzy proszą o przyniesienie ze sobą świec.