Żołnierze modlą się o odwagę

Maciej Rajfur Maciej Rajfur

dodane 28.11.2018 12:13

Od Mszy świętej rozpoczęły się obchody Dnia Podchorążego w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Żołnierze modlą się o odwagę Msza św. w Akademii Wojsk Lądowych st. chor. sztab. Marek Kańtoch

Uczestniczyła w niej kadra uczelni na czele z rektorem komendantem gen. bryg. dr hab. inż. Dariuszem Skorupką oraz podchorążowie poszczególnych roczników.

Jako delegat biskupa polowego Eucharystii przewodniczył ks. płk Janusz Radzik, dziekan sił powietrznych. W koncelebrze przy ołtarzu stanęli kapelani wojskowi ks. kpt. Maksymilian Jezierski oraz ks. por. Błażej Woszczek.

Ks. kpt. Jezierski w homilii podkreślił, że cechą charakterystyczną dla człowieka powinna być odwaga. To słowo nabiera szczególnego znaczenia dla żołnierzy.

- Dzisiaj żyjemy w czasach, kiedy tej odwagi nam brakuje. Do wyznawania najważniejszych wartości. Idziemy na kompromis z wygodnictwem, ze strachem. Brakuje nam odwagi do tego, żeby zawalczyć o miłość w naszym życiu i kiedy przychodzi chwila próby czy kryzysu, to sobie po prostu odpuszczamy - stwierdził kaznodzieja.

Brakuje nam odwagi, by wyciągnąć rękę do człowieka potrzebującego, mijając go obojętnie. Brakuje nam odwagi, by po prostu być sobą i nie wstydzić się wartości, którymi chcemy żyć.

- Zaprzeczamy samym sobie, żeby było wygodniej, milej, by ktoś nas docenił. Potrzebujemy odwagi, o której śpiewał Jacek Wójcicki, znany polski artysta - stwierdził kapelan Akademii Wojsk Lądowych i zacytował wiesz Adama Asnyka:

Miejcie odwagę! Nie tę jednodniową, co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska, lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową nie da się zepchnąć ze swego stanowiska. Miejcie odwagę! Nie tę tchnącą szałem, która na oślep leci bez oręża, lecz tę, co sama niezdobytym wałem, przeciwne losy stałością zwycięża.

- W Dzień Podchorążego szczególnie powinniśmy się modlić o odwagę. A zwłaszcza w kontekście otrzymania nowego sztandaru przez Akademię Wojsk Lądowych. Zwróćmy uwagę, że obydwa, stary i nowy sztandar, mają wyszytą piękną dewizę: Bóg, honor, ojczyzna. Potrzeba nam odwagi, by wyznawać te wartości, które zostały na sztandarze zapisane - oświadczył ks. kpt. Jezierski.

Na koniec dodał, że spogląda na podchorążych mających odwagę rozwijać swoją kondycję poprzez treningi fizyczne, rozwijać swoją mądrość przez ciężki wysiłek intelektualny, rozwijać swoje talenty przez ciężką pracę nad sobą i mających odwagę poprzez modlitwę pogłębiać swoją duchowość.

Dzień Podchorążego to święto obchodzone w Wojsku Polskim 29 listopada. Ustanowione na pamiątkę wydarzeń 29 listopada 1830 roku, kiedy podoficerowie Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie rozpoczęli akcję powstańczą atakiem na Belweder, rozpoczynając powstanie listopadowe.

Żołnierze modlą się o odwagę   Msza święta w Akademii Wojsk Lądowych st. chor. sztab. Marek Kańtoch