Spotkanie z Archaniołem

ac, ds /inf. pras.

publikacja 10.12.2018 17:50

W parafii pw. NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy od 8 do 11 grudnia trwają rekolekcje adwentowe połączone z nawiedzeniem figury św. Michała Archanioła z groty Objawień na Górze Gargano.

Spotkanie z Archaniołem Przy figurze św. Michała Archanioła Roman Faryś

Nauki rekolekcyjne głosi o. Rafał Szwajca ze Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła (michalici). Parafianie usłyszeli między innymi o świecie aniołów, o roli archanioła Michała – którego imię w języku hebrajskim oznacza „Któż jak Bóg?” i który przypomina, że – jak pisze św. Paweł Apostoł – „Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam?” (Rz 8,31b). Usłyszeli również świadectwa o ludziach, którzy doświadczyli w swoim życiu mocy wstawiennictwa Księcia Aniołów.

Figura archanioła (kopia tej z Gargano) stanęła tuż obok ołtarza. Po każdej z Mszy św. parafianie podchodzili do niej, by złożyć (niektórzy na piśmie) prośby i podziękowania. Można było przyjąć szkaplerz św. Michała Archanioła i kupić poświęcone mu publikacje.

W programie rekolekcji znalazł się między innymi akatyst – nabożeństwo ku czci NMP Panny, Wieczór ze św. Michałem Archaniołem, modlitwa o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów za przyczyną św. Michała Archanioła oraz Msza św. z Aktem Poświęcenia się św. Michałowi Archaniołowi.

– Można powiedzieć, że dwie najważniejsze po Bogu w niebie osoby – Maryja i Michał Archanioł – zaproszone zostały do szczególnej opieki nad rekolekcjami oraz nad całą parafią – podkreśla Dariusz Stępień, zauważając że rekolekcyjne spotkania rozpoczęły się w dniu uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP.

Peregrynująca figura jest kopią tej z najstarszego sanktuarium św. Michała Archanioła w Europie Zachodniej, z włoskiego Monte Sant’ Angelo na Górze Gargano. Szkaplerz św. Michała Archanioła powstał w XIX w. przy kościele św. Eustachego w Rzymie; przynależał do Bractwa św. Michała Archanioła. Zwyczaj noszenia go odnowili michalici.

Osoby przyjmujące szkaplerz zobowiązują się odmawiać codziennie modlitwę papieża Leona XIII: „Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną…”. W parafii pw. NMP Matki Miłosierdzia od 5 lat jest ona odmawiana po każdej Mszy św. 

Przyjmujące szkaplerz osoby są także wezwane do służby Chrystusowi i Kościołowi oraz częstego korzystanie z sakramentu pojednania. Szkaplerz można zastąpić medalikiem. Noszące go osoby tworzą swoistą rodzinę duchową, nazywaną Bractwem Szkaplerznym św. Michała Archanioła.