Podzielili się opłatkiem i podzielili się życiem

kama

dodane 10.12.2018 19:51

Spotkanie opłatkowe dla wrocławskich kombatantów, które zorganizowało Stowarzyszenie "Odra-Niemen", przypomniało o niezwykle potrzebnej sztafecie pokoleń.

Podzielili się opłatkiem i podzielili się życiem Kombatanci z uśmiechem, ale i ze wzruszeniem składali życzenia oraz ich wysłuchiwali Kamila Rajfur /Foto Gość

Bohaterowie walk o wolną Polskę, w tym m.in. żołnierze Armii Krajowej, powstańcy warszawscy, żołnierze wyklęci oraz ich rodziny zasiedli do stołu z członkami stowarzyszenia "Odra-Niemen", z którym na co dzień współpracują.

We wspólnym dzieleniu się opłatkiem, posiłku i składaniu sobie życzeń uczestniczyli także sympatycy "Odry-Niemen", m.in. pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej, opozycjoniści "Solidarności", harcerze i licealiści.

Spotkanie, które odbyło się w poniedziałkowe południe w Centrum Historii Zajezdnia, stało się okazją do przywoływania wspomnień, ale i podziękowań kombatantom, którzy mimo podeszłego wieku niestrudzenie podejmują razem z młodymi działaczami patriotyczne, społeczne i edukacyjne inicjatywy.

Modlitwę poprowadził ks. kpt. Maksymilian Jezierski. Kapelan Akademii Wojsk Lądowych pobłogosławił także opłatki.

- W różnych sytuacjach przeżywaliście święta Bożego Narodzenia, w różnych warunkach dzieliliście się opłatkiem - zwrócił się do kombatantów kapłan. - Kiedy z wami przebywamy i słuchamy waszych historii, kiedy dzielicie się z nami swoim doświadczeniem przeżywania również wiary, to budzi się w nas wielka wdzięczność za to, że przychodzicie tutaj nie tylko podzielić się opłatkiem, ale podzielić się sobą.

Kapelan AWL podkreślił, że środowisko kombatanckie uczy młodsze pokolenia także, jak przeżywać polskość i wiarę chrześcijańską, tworząc w ten sposób niepodległą sztafetę pokoleń.

- Zostawiliście nam w czasie tych wszystkich walk o wolną ojczyznę najpiękniejszą cząstkę siebie, a dzisiaj jesteśmy świadkami tego, że warto być człowiekiem wiernym aż do końca, że warto dzielić się sobą. Spotkanie z państwem to wielka radość, ale i zaszczyt - przyznał ks. kpt. Jezierski.

Bohaterom życzył, aby zawsze czuli się docenieni przez młodsze pokolenie.

- Obyście żyli jak najdłużej, bo chcemy z was czerpać jeszcze przez następne lata, chcemy kultywować tradycje i przekazywać historie, które wy nam opowiadacie - stwierdził kapelan wojskowy.

Podziękował także stowarzyszeniu "Odra-Niemen" za troskę o kombatantów, którzy na nią bezwzględnie zasługują. 

- Bardzo się cieszymy, że mogliśmy się tutaj spotkać. Jesteście dla nas wielkimi przyjaciółmi - przemawiała prezes "Odry-Niemen" Ilona Gosiewska. - Życzymy wam dużo sił, zdrowia i wytrwałości. Żebyście byli z nami jak najdłużej, bo jesteście nam niezwykle potrzebni. Chcemy dalej z wami tworzyć tę bardzo ważną dla nas rodzinę.