Ćwiczenia dla ducha i integracja

Hubert Szczypek

publikacja 18.12.2018 13:26

50 osób, 3 dni, 6 konferencji i -5 stopni Celsjusza. W Bardzie Śląskim stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia przygotowywali się do Świąt Bożego Narodzenia.

Ćwiczenia dla ducha i integracja Nie mogło zabraknać pamiątkowego zdjęcia na koniec rekolekcji. Hubert Szczypek

W rekolekcje adwentowych wrocławskiej wspólnoty Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia wzięło w nich udział pięćdziesięcioro studentów. W tym roku stypendyści spędzili weekend w klasztorze sióstr urszulanek pw. św. Anieli w Bardzie Śląskim.

Ćwiczeniom duchowym dotyczącym modlitwy przewodniczyli ksiądz Łukasz Nycz - koordynator ds. formacji stypendystów oraz siostra Tomira Brzezińska MSF. W planie wydarzenia poza konferencjami, Mszą św., adoracją Najświętszego Sakramentu i spowiedzią był też czas na integrację. Studenci tańczyli, śpiewali oraz poznawali się między sobą.

- W ubiegły weekend po raz pierwszy przeżywaliśmy wyjazdowe rekolekcje - z okazji Adwentu. Dlaczego zdecydowaliśmy się na wyjazd? Właśnie żeby odpocząć od zgiełku miasta i dobrze przeżyć czas otwarcia się na Pana Boga. Czas rekolekcji pomógł w modlitwie, ale i nawiązywaniu relacji we wspólnocie, która nie miała dotąd okazji, by spędzić ze sobą trzy dni. To były jedne z lepszych dni, które na pewno zapamiętamy i do których będziemy wracać myślami - mówi Damian Pielak, szef wspólnoty wrocławskiej.

Dlaczego do poprowadzenia rekolekcji została zaproszona siostra zakonna? - Dwie motywacje. Pierwsza teologiczno-biblijna - Pan Jezus posyłał po dwóch. Praktycznie chodzi o pomoc w prowadzeniu rekolekcji, stworzenie przestrzeni rozmowy dla stypendystów, a zwłaszcza stypendystek. W końcu pomoc w rozeznaniu powołania - mówi ks. Łukasz Nycz.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia powstała w 2000 roku. Pomaga zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin. Poza wsparciem finansowych Fundacja dba o formację swoich podopiecznych m.in. poprzez spotkania formacyjne oraz rekolekcje.