Wrocławski ekumenizm w praktyce

Karol Białkowski Karol Białkowski

publikacja 30.12.2018 18:50

Bp Ryszard Bogusz, emerytowany biskup luterański z Wrocławia, był jednym z sygnatariuszy zaproszenia braci z Taizé w 2014 roku.

Wrocławski ekumenizm w praktyce Czterech wrocławskich biskupów (od lewej): bp Włodzimierz Juszczak (kościół greckokatolicki), bp Waldemar Pytel (kościół luterański), abp Józef Kupny (kościół katolicki), bp Ryszard Bogusz (kościół luterański). Karol Białkowski /Foto Gość

Pamiętam pierwsze spotkanie, podczas którego gościliśmy w parafii ewangelickiej młodzież niemal z całej Europy. Zapadła mi w pamięć noc sylwestrowa, gdy zorganizowaliśmy ekumeniczne czuwanie - wspomina bp Bogusz. Dodaje, że teraz z radością oczekujemy na to nadchodzące spotkanie.

Podkreśla, jak ważnym aspektem jest jego ekumeniczny i młodzieżowy charakter. - Im bliżej podamy im Chrystusa, tym lepiej dla przyszłości naszego kraju i kontynentu. Stąd ta radość - mówi.

Zapytany o różnicę pokoleniowe między młodzieżą początku i połowy lat 90. XX w. a współczesną, zwraca uwagę, że w wymiarze duchowym potrzeby są bardzo podobne, choć dzisiejsi młodzi mają zdecydowanie więcej możliwości wyrażania siebie. - Świat nęci na pewno czymś innym niż duchowością. My jednak nie możemy stać w miejscu, musimy wychodzić do nich z pewnymi propozycjami. Czy je przyjmą, zależy od nich samych, ale też od duszpasterzy, którzy powinni wykorzystać nadarzającą się okazję do pokazania czegoś wartościowego.

Wrocławski ekumenizm w praktyce   Bp Ryszard Bogusz jest emerytowanym biskupem diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego i przewodniczącym wrocławskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej Agata Combik /Foto Gość

Biskup R. Bogusz zauważa też coś niezwykłego, co Wrocław może dać młodym Europejczykom, którzy odwiedzą nas w przyszłym roku. To Dzielnica Wzajemnego Szacunku 4 Wyznań. - Wrocław jest specyficznym miejscem dla wielowyznaniowości i wielokulturowości, a idea Dzielnicy, w ramach której współpracują trzy wyznania chrześcijańskie - katolicy, prawosławni i ewangelicy - oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska, jest ewenementem w skali europejskiej. To, co my robimy tu od ponad 20 lat, i te dobre stosunki ekumeniczne, które niewątpliwie zawdzięczamy kard. Henrykowi Gulbinowiczowi, powinniśmy dalej pielęgnować.