Jak minął 2018 rok w naszej archidiecezji?

Maciej Rajfur Maciej Rajfur

publikacja 01.01.2019 13:54

Intensywnie oraz inspirująco. Przygotowaliśmy dla czytelników ponad 550 artykułów w wydaniu papierowym i 1300 na stronie internetowej. A było o czym pisać i co fotografować. Przedstawiamy podsumowanie!

Jak minął 2018 rok w naszej archidiecezji? Mamy za co dziękować w 2018 roku Maciej Rajfur /Foto Gość

Postawy wdzięczności nigdy za wiele, dlatego przedstawiamy krótką listę wydarzeń w minionych dwunastu miesiącach, za które możemy Panu Bogu podziękować.

Jako dziennikarze czujemy misję bycia wśród ludzi jak najbliżej. Nie z perspektywy biurka i komputera, ale pielgrzymkowego szlaku, wspólnej modlitwy, spotkania. Dlatego,  jak co roku staramy się relacjonować wszystkie Orszaki Trzech Króli, Ekstremalne Drogi Krzyżowe w Wielkim Poście oraz listopadowe Bale Wszystkich Świętych.

  • Przeszliśmy razem z pątnikami 38. Pieszą Pielgrzymkę Wrocławską na Jasną Górę. Po raz pierwszy nie tylko codziennie pisaliśmy relacje oraz publikowaliśmy obszerne galerie zdjęć, ale także wyprodukowaliśmy własnym sumptem krótkie relacje wideo z każdego dnia. Stworzyliśmy pielgrzymkowe kino. Wszystkie odcinki są do obejrzenia TUTAJ. A cały serwis specjalny o PPW 2018 znajdziesz TUTAJ
  • Modliliśmy się także z naszymi maturzystami na Jasnej Górze - TUTAJ.
  • U tronu Królowej Polski klęczeliśmy z dolnośląskimi kombatantami, relacjonując pierwszą w historii Pielgrzymkę Żołnierzy Niezłomnych do Częstochowy - TUTAJ.
  • Uczestniczyliśmy w III Archidiecezjalnej Pielgrzymce Ludzi Pracy w Henrykowie, która stała się już tradycyjną modlitwą pracowników i przedsiębiorców z abp. Józefem Kupnym - TUTAJ.
  • Przemierzając całą trasę z uczestnikami, wielkie wrażenie zrobiła na nas rekordowa kilkunastotysięczna frekwencja podczas październikowej pieszej pielgrzymki z Wrocławia do Trzebnicy. Przypomnij sobie, jak to było. Zobacz wszystkie zdjęcia TUTAJ.

Fotografujemy i opisujemy najważniejsze momenty z życia diecezji, jak święcenia prezbiteratu, które w zeszłym roku przyjęło 10 diakonów. Sylwetki neoprezbiterów znajdziesz TUTAJ. Zaś święcenia diakonatu dziewięciu alumnów (zdjęcia z uroczystości TUTAJ).

Byliśmy przy obłóczynach, promocji nowych lektorów i ceremoniarzy oraz nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. W tym roku grono tych ostatnich powiększyło się o 41 mężczyzn.

Oprócz tekstów i zdjęć chcemy dać naszym odbiorcom coś więcej, dlatego zarówno w Wielkim Poście, jak i Adwencie nagraliśmy kilkuodcinkowe internetowe rekolekcje, które opublikowaliśmy w formie filmów. Wciąż są dostępne do obejrzenia na naszej stronie internetowej. "Ukrzyżowani" - TUTAJ. "Kamień w bucie" -  TUTAJ.

Organizujemy kinowe pokazy specjalne wartościowych filmów w Multikinie Pasaż Grunwaldzki. W tym roku zaprezentowaliśmy premierowo m.in. obraz o Ignacym Loyoli (TUTAJ), dwie wielkie produkcje o Dywizjonie 303, „Bóg nie umarł 3”, czy dokument pt. „Gurgacz”, o kapelanie Żołnierzy Wyklętych. Wierzymy, że edukacja filmowa jest nie tylko atrakcyjna, ale i bardzo potrzebna.

Naszym oczkiem w głowie są młodzi katolicy. Dlatego...

czytaj na następnej stronie

W młodych widzimy nadzieję Kościoła, dlatego pokazujemy ich aktywność na polu religijno-społecznym. Co roku relacjonujemy ich pobyt na Europejskim Spotkaniu Młodych Taizé. Serwis specjalny z Madrytu odnajdziesz TUTAJ.

Przez cały rok informujemy o tym, co dzieje się w kilkunastu duszpasterstwach akademickich Wrocławia TUTAJ. Jesteśmy z młodymi z całego regionu na górze Ślęży na spotkaniu "W górę serca" - TUTAJ. Śledzimy działania Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży.

W 2018 roku po raz pierwszy w archidiecezji pod naszym patronatem medialnym zorganizowano kilkudniowy letni Festiwal Młodych pod hasłem „Nie bój się Ducha”. Czytaj o tym TUTAJ. Już tradycyjnie w Niedzielę Palmową świętowaliśmy na Ostrowie Tumskim razem z metropolitą wrocławskim, który zaprosił młodzież archidiecezji do wspólnej modlitwy - TUTAJ.

Za naszymi czytelnikami zawędrowaliśmy aż… w Tatry, a dokładnie na 35. Obóz Adaptacyjny Duszpasterstw Akademickich w Białym Dunajcu. Pisaliśmy o tym, że nie jest już taki, jak wcześniej - TUTAJ i TUTAJ. Stworzyliśmy również film ukazujący klimat obozu. Zobacz cz.1 TUTAJ i  cz. 2 TUTAJ.

Zaś nasze artykuły opisywały duchowe przygody Dolnoślązaków nawet w… Stanach Zjednoczonych, gdzie ks. prof. Bogdan Giemza SDS posługiwał na Pieszej Pielgrzymce Polonijnej - TUTAJ.

Nasz tygodnik oddaje głos biskupom - szczególnie metropolicie, abp. Józefowi Kupnemu, który na naszych łamach przekazuje swoją naukę wiernym. W tym roku dotyczyła ona głównie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przeczytaj obszerny wywiad z metropolitą TUTAJ.

Jesteśmy tam, gdzie są nasi pasterze. Bp Andrzej Siemieniewski mówił w „Gościu” o realizmie ekumenicznym i duchowej jedności między wyznaniami chrześcijańskimi. Bp Jacek Kiciński wskazywał na ważne pośrednictwo Maryi w drodze do Boga. Zwracał uwagę na codzienne miłosierdzie względem potrzebujących.

Naszą misją jest nie tylko opisywanie wielkich wydarzeń, które w większości mają miejsce w stolicy Dolnego Śląska. Pragniemy także ukazywać to, co dzieje się w mniejszych miejscowościach, na wiejskich parafiach, gdzie niejednokrotnie wierni wraz z duchowieństwem organizują wspaniałe i pobożne uroczystości i podejmują ciekawe inicjatywy na chwałę Bożą.

Takimi przykładami są m.in. piesza pielgrzymka z Brzegu Dolnego do Łososiowic (TUTAJ), a także pielgrzymka sympatyków koni w Łozinie. Organizowaliśmy także tzw. „Niedzielę z Gościem” (TUTAJ), gdzie na zaproszenie księdza proboszcza możemy wprowadzić nasz tygodnik do parafii. Tak było we wrześniu w Brzeziej Łące w parafii pw. św. Mikołaja.

Jesteśmy nie tylko w kościołach, ale wszędzie tam, gdzie...

czytaj na następnej stronie

...gdzie świadectwo żywej wiary katolickiej dają ludzie w swojej codzienności. I tak np. zajrzeliśmy do Dolnośląskiego Szpitala im. T. Marciniaka. Lekarze, pielęgniarki i sanitariusze oprócz fachowej pomocy medycznej, modlą się za pacjentów na różańcu (TUTAJ i TUTAJ). Odwiedziliśmy zakład karny przy ul. Fiołkowej we Wrocławiu czy wołowskie więzienie, gdzie za kratami w sercach osadzonych dokonują się wielkie rzeczy.

Staramy się na bieżąco pokazywać życie naszego metropolitalnego seminarium duchownego, a także Papieskiego Wydziału Teologicznego, który w 2018 roku przeżywał swój wielki jubileusz. W serii artykułów szeroko opisywaliśmy uroczystości związane z 50-leciem istnienia wrocławskiej uczelni katolickiej - m.in. wielką konferencję naukową z udziałem zagranicznych kardynałów, a także zjazd absolwentów (TUTAJ i TUTAJ).

Relacjonowaliśmy także Ogólnopolską Konferencję Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych (TUTAJ).

W roku 100-lecia odzyskania niepodległości przybliżaliśmy sylwetki bohaterów związanych z naszych regionem, którzy zasłużyli się w walce o wolną Polskę. Nawiązując do historii z 1918 roku, opisywaliśmy różnego rodzaju debaty, dyskusje, spotkania, wystawy oraz inne inicjatywy patriotyczne, które przypominały nam powrót Polski na mapy świata.

W obszernym wywiadzie dla „Gościa” abp Józef Kupny przypomniał: „Kościół nigdy nie stał obok narodu. Zawsze był obecny, kiedy o niepodległość trzeba było walczyć, a historia jest areną działania Pana Boga”.

W 2018 roku nie zabrakło ciekawostek dla miłośników sztuki i literatury. Informowaliśmy o odnawianiu klasztornego zespołu pocysterskiego w Lubiążu (TUTAJ), największego tego typu obiektu na świecie oraz o zakończonej digitalizacji 1400 starodruków Biblioteki Kapitulnej (TUTAJ). Najmłodszy jej wolumin liczy 400 lat. Na bieżąco przedstawialiśmy kolejne etapy rekonstrukcji XVI-wiecznego srebrnego ołtarza archikatedry wrocławskiej (TUTAJ).

Na stronach „Gościa Wrocławskiego” czytelnicy mogli odnaleźć sportowego ducha...

czytaj na następnej stronie

Na początku 2018 roku drużyna redakcyjna nie tylko objęła patronatem Turniej Halowej Piłki Nożnej Wrocławskich Wspólnot Chrześcijańskich, ale także wzięła w nim udział (TUTAJ).

Wydaliśmy również numer specjalny, podczas jesiennych Mistrzostw Polski Duszpasterstw Akademickich w piłce nożnej, siatkówce i koszykówce, w których uczestniczyło prawie 500 studentów z całej Polski (TUTAJ).

Oprócz tego byliśmy na bieżąco z wynikami seminaryjnej drużyny piłkarskiej. Dopingowaliśmy naszych kapłanów na kwietniowych XIV Mistrzostwach Polski Księży w futsalu.

Pisaliśmy także o pływaniu (akcja „Płyniemy do Aleppo"). Tam redakcja "Gościa Wrocławskiego" dołożyła swoje 3 grosze, a raczej 4 kilometry (TUTAJ).
Na naszych łamach można było przeczytać o XII Archidiecezjalnej Spartakiadzie Liturgicznej Służby Ołtarza i tenisie (Europejski Turniej Tenisowy dla Biskupów, Księży i Diakonów). Kibicowaliśmy rektorowi Annus Propedeuticus w I Henrykowskim Maratonie Rowerowym (TUTAJ). Ks. Krzysztof Deja wystąpił jako organizator ale również zawodnik. Były to jednocześnie Mistrzostwa Polski Księży i Kleryków w MTB - TUTAJ.

Jesteśmy tam gdzie, pojawiają się nowe Boże dzieła np. w kwietniu swoją działalność zainaugurowało Stowarzyszenie Apostołów Miłosierdzia (TUTAJ). Opisujemy również to, co wiekowe, ale wciąż piękne. W 2018 roku obchodziliśmy 100-lecie przybycia redemptorystów do Wrocławia. Jubileusz okazał się doskonałą okazją do rozpoczęcia przygody z „Gościem Niedzielnym” w parafii NMP Matki Pocieszenia - TUTAJ.

Wyczekiwanym przez wielu wydarzeniem było ustanowienie przez abp, Kupnego w czerwcu maryjnego sanktuarium w kaplicy pw. Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach (TUTAJ). Od lat modlili się o to wierni, którzy przybywają do tego miejsca z całego kraju.

Obchodziliśmy także 35-lecie Koła Wrocławskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta (TUTAJ), 25-lecie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej. Pozostając w temacie jubileuszów, warto wspomnieć o 5. rocznicy ingresu abp. Kupnego do archikatedry wrocławskiej. Wierni dziękowali za pierwsze lata posługi swojemu pasterzowi. Przeczytaj o tym TUTAJ.

W ostatnim roku pożegnaliśmy ważne dla archidiecezji postaci. To m.in. ks. inf. Adam Drwięga, wieloletni proboszcz archikatedry wrocławskiej, ks. Czesław Mazur, proboszcz parafii pw. Ducha Świętego, ks. prof. Antoni Młotek, prefekt seminarium, s. Ewa Józefa, urszulanka, pierwsza w Polsce kobieta z tytułem profesora nauk teologicznych, prof. Henryk Słowiński, żołnierz Armii Krajowej, wykładowca akademicki i kresowy działacz.

Dziennikarze „Gościa” przybywają tam, gdzie Dolnoślązacy tłumnie zbierają się na modlitwie, ale publikujemy również indywidualne historie świeckich i duchownych, którzy dzielą się świadectwem swojego życia Ewangelią. A takich naprawdę nie brakuje. Ich historie nas umacniają i mobilizują na kolejne lata pracy. Przykłady?