Jedz pączki w Tłusty Czwartek dla "Misji Dworcowej" im. ks. Jana Schneidera.

Agata Combik /inf.pras.

publikacja 22.02.2019 17:36

VII Nadodrzański Tłusty Czwartek już wkrótce. Dochód ze sprzedaży pączków wrocławsko-lwowskich, smażonych zgodnie z przedwojenną recepturą, wesprze Stowarzyszenie "Misja Dworcowa” im. ks. Jana Schneidera..

Jedz pączki w Tłusty Czwartek dla "Misji Dworcowej" im. ks. Jana Schneidera. Zanim zacznie się Wielki Post... Agata Bruchwald /Foto Gość

Inicjatywa wpisana jest w akcję Specjały Nadodrza – projekt Fundacji Dom Pokoju i Infopunktu Łokietka 5. „Jej ideą jest integrowanie społeczności Nadodrza na rzecz odtwarzania smaków dawnego Wrocławia. Dlatego we współpracy ze znanym historykiem wrocławskim Grzegorzem Soblem wspólnie przygotowaliśmy recepturę pączka wrocławskiego, który rządził w Tłuste Czwartki na stołach smakoszy przedwojennego Wrocławia i Lwowa” – wyjaśniają organizatorzy.

Pączki z nadzieniem śliwkowo-cynamonowym po raz pierwszy w ostatnich latach zagościły na Nadodrzu w Tłusty Czwartek w 2013 roku. Limitowaną wersję słodkości przygotowywały seniorki, a pączki sprzedawane były w nadodrzańskich kawiarniach. Rozeszły się błyskawicznie. W kolejnych latach do udziału w akcji została zaproszona piekarnia Państwa Krajewskich, szczycąca się tytułem „Złoto Nadodrza”.

Zwieńczeniem nadodrzańskiego Tłustego Czwartku będzie w tym roku kawiarenka społeczna w "Łokietka 5 – Infopunkcie Nadodrze" (ul. Łokietka 5 we Wrocławiu), gdzie od 17.00 będzie można skosztować sąsiedzkich specjałów.

Stowarzyszenie „Misja Dworcowa” im. ks. Jana Schneidera – wspierające kobiety w kryzysie – powstało w 2004 r. Nawiązuje do działalności założyciela Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej. Prowadzi m.in. ośrodek dla młodych kobiet i kobiet z dziećmi, prowadzi Punkt Konsultacyjno-Informacyjny; jego członkowie angażują się w streetworking.