(Bez)sens cierpienia - dzień duchowości w Karmelu

Agata Combik /Materiały Maudem Gloriae

publikacja 21.03.2019 10:52

Stowarzyszenie Laudem Gloriae oraz Wspólnota Emmanuel zapraszają na dzień duchowości w Karmelu, który odbędzie się 30 marca w kościele karmelitów bosych przy ul. Ołbińskiej 1 we Wrocławiu.

(Bez)sens cierpienia - dzień duchowości w Karmelu Zapatrzeć się w krzyż Henryk Przondziono /Foto Gość

Spotkanie poświęcone będzie tematowi cierpienia.

Plan dnia duchowości:

  • 10.00 – Cierpienie w Biblii – ks. dr Ryszard Kempiak SDB;
  • 11.30 – Msza św.;
  • 12.30 – Głosimy śmierć Pańską – o Chrystusie cierpiącym w Mszy św. – o. Mateusz Filipowski OCD;
  • 14.00 – „Nie wiem, jak mogłam…” – terezjańska prawda o cierpieniu – s. Lidia Wrona CM;
  • 15.00 – Godzę się na ciemność – Mateusz Ochman
  • 16.30 – W Jego ranach jest nasze zdrowie – Adoracja Krzyża – prowadzi Wspólnota Emmanuel.

Ks. dr Ryszard Kempiak SDB – dr nauk teologicznych (teologia biblijna), PAT w Krakowie, lic. teologii (nauki biblijne), Franciszkańskiego Studium Biblijnego w Jerozolimie; wykłada egzegezę Nowego Testamentu, wstęp ogólny do Pisma Świętego; adiunkt w Katedrze Egzegezy Nowego Testamentu Instytutu Nauk Biblijnych Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

O. Mateusz Filipowski – karmelita bosy, patrolog, opiekun duchowy Stowarzyszenia Laudem Gloriae, duszpasterz akademicki – DA KARMEL oraz współinicjator Karmelitańskiego Ośrodka Liturgii i Modlitwy we Wrocławiu.

S. Lidia Wrona CM – karmelitanka misjonarka, teolog duchowości. Ukończyła studia teologiczne na Pontificia Università Urbaniana w Rzymie, a w 2009 roku trzyletnie studia podyplomowe w Akademii Ignatianum w Krakowie, poświęcone zwłaszcza antropologii chrześcijańskiej i psychologii religii. W roku 2016 uzyskała tytuł doktora nauk teologicznych na krakowskim Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II. Zafascynowana osobą i przesłaniem św. Teresy od Jezusa od lat podejmuje rozmaite inicjatywy związane z formacją duchową zarówno osób zakonnych, jak i świeckich. Wykłada w Karmelitańskim Instytucie Duchowości w Krakowie. Współpracuje z Universidad de la Mística (CITeS) w Awili. Autorka wielu konferencji i artykułów z dziedziny duchowości. Tłumaczka z języka hiszpańskiego.

Mateusz Ochman – ojciec i mąż. Mieszka w Krakowie. Pracuje jako mediaworker. Pisze, tworzy projekty graficzne i filmowe, opracowuje i wykonuję strategie w mediach społecznościowych. Był m.in. wykładowcą grafiki w ramach kursu Akademia Dziennikarstwa na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. Odwiedził wiele szkół ł bywał na dużych rekolekcjach, opowiadając młodzieży o Panu Bogu i wartościach, które wyznaje. Był tzw. “katolickim głosem” w mediach takich jak m.in.: TVP, TVN, Polsat News, Czwórka Polskie Radio, Radio Kraków, Gazeta.pl czy naTemat.pl.

Wspólnota Emmanuel – gromadzi osoby różnych stanów: małżeństwa, rodziny, singli, księży, braci i siostry konsekrowane. Jako Stowarzyszenie Wiernych wspólnota jest oddana Kościołowi, jego pasterzom, nauczaniu i tradycji. Jej członkami są mężczyźni i kobiety, którzy są przepojeni pragnieniem głoszenia Ewangelii poprzez swoje życie i na nowy sposób odpowiadający współczesnym potrzebom. Więcej na: https://www.emmanuel.info.pl.